Pokud máte milion, můžete mít i sofa jako Kaplický

Praha - Lidé si mohou pořídit přesně takové sofa, jaké si nechal vyrobit architekt a designér Jan Kaplický v roce 2007 pro svůj londýnský byt. Sofa se bude prodávat za 750 tisíc korun, v barevné verzi za téměř milion korun. Vyrábět ho bude malá rodinná firma z Hradce Králové. První kus k nerozeznání od originálu představili zástupci pražské galerie Dvorak Sec Contemporary, kde bude sofa vystaveno do 10. října v rámci přehlídky Designblok.

Rozměrná pohovka kruhového tvaru se stolečkem uprostřed má ze třech stran opěrky připomínající kapku ve chvíli, kdy se dělí na dvě, umístěnou horizontálně.

„Když jsem ho viděla poprvé v našem londýnském bytě, tak jsem z něho byla naprosto nadšená,“ uvedla vdova po Janu Kaplickém Eliška, která se zúčastnila představení sofa v galerii Dvorak Sec Contemporary. Původní originál vznikl v osudovém roce, kdy Kaplický vyhrál soutěž na stavbu pražské Národní knihovny, Jan s Eliškou se vzali a zařizovali si svůj londýnský byt. Eliška má velkou radost, že se sofa bude vyrábět a prodávat. „Je vidět, že to není tak těžké, aby něco vzniklo, jenom se musí chtít,“ doplnila Eliška Kaplicky.

Za barvy Future Systems si lidé připlatí

Nápad vyrábět sofa vznikl už loni ve Společnosti Resort Living, která získala autorská práva na celosvětový prodej. Společně s původním Kaplického týmem Future Systems a českou designérskou firmou Design and Co navrhla společnost výrobní program. Zakázku na výrobu získala ve výběrovém řízení malá česká firma Polstrin.

Sofa by se mělo prodávat ve třech základních barvách - bílé, černé a šedé. Bude možné vyrobit ho také v modré a růžové - v barvách Future Systems - cena se ale v tom případě přiblíží k milionu korun. Výroba bude pouze na zakázku pro konkrétní klienty, nepočítá se s průmyslovou výrobou.

Eliška Kaplicky při představení nábytkové kolekce designéra a architekta Jana Kaplického Future systems sofa v galerii Dvorak Sec Contemporary v Praze
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Krumphanzl