Kde se, epopeji, kde schováš

Praha - Osud Slovanské epopeje malíře Alfonse Muchy je stále nejasný. Existují totiž dvě protichůdná rozhodnutí o tom, jestli má být převezena z Moravského Krumlova do Prahy. Znojemský soud totiž nařídil dílo vydat do Prahy, předtím ale ve správním řízení Městský úřad Moravský Krumlov zakázal s epopejí nakládat. Situaci by měl vyřešit až zítra jihomoravský krajský úřad.

K celému případu se pro Studio 6 ČT24 vyjádřil ředitel Galerie hlavního města Praha Milan Bufka. „Dnes odesílám do Moravského Krumlova zprávu s detaily a naším právním názorem k rozhodnutí Okresního soudu ve Znojmě. V dopise žádáme o spolupráci Moravský Krumlov při převzetí obrazů. Pokud se týká našich následujících kroků, jsou konzultovány vždy s naším právním zástupcem. Předpokládáme, že pokud by byl ze strany městského úřadu kladen odpor, tak požádáme o spolupráci soudního vykonavatele,“ upozornil ředitel. 

Podle Bufky je rozhodnutí městského úřadu vadné. Věří, že Jihomoravský kraj posoudí věc správně a rozhodnutí zruší. „Ale upozorňuji, že v případě, kdyby ho potvrdil, na stěhování obrazů do Prahy se nic nemění, a předpokládám, že následné kroky bychom dělali bez ohledu na rozhodnutí kraje, protože dle mého názoru soudní verdikt má vyšší právní váhu,“ upřesnil Milan Bufka.

Video Milan Bufka informuje o krocích GHMP
video

Milan Bufka informuje o krocích GHMP

Slovanská epopej
Slovanská epopej
Více fotek
  • Slovanská epopej autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/559/55890.jpg
  • Slovanská epopej autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/559/55889.jpg
  • Slovanská epopej autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/559/55891.jpg