Man Bookerova cena patří „židovské Jane Austenové“

Londýn - Humoristický román The Finkler Question (Finklerova otázka), jenž líčí příběh tří přátel - dva z nich jsou Židé a třetí by si jím přál být, vynesl anglickému spisovateli a novináři Howardu Jacobsonovi (68) Man Bookerovu cenu, která je považována za nejprestižnější ocenění pro anglicky psaný román. Podle poroty se Jacobsonův román o „přátelství, ztrátě a lásce zabývá tím, co to znamená být dnes v Británii Židem“.

Osmašedesátiletý Jacobson, který byl dosud dvakrát v širším výběru a stal se poměrně překvapivým vítězem, získal cenu, která sebou nese šek na padesát tisíc liber (1,4 milionu korun), v konkurenci pěti dalších autorů. Jedním z nich byl i dvojnásobný držitel ceny Peter Carey. Sázkové kanceláře však za vítěze tipovaly Toma McCarthyho a jeho román C před Careyho románem Parrot and Olivier in America (Parrot a Olivier v Americe).

Jacobsonův román líčí příběh tří přátel - dva z nich jsou Židé a třetí by si jím přál být. The Finkler Question je „velmi legrační, ale také velmi chytrá, velmi smutná a velmi jemná“ kniha, uvedl předseda poroty, básník Andrew Motion. Jacobson se označuje za „židovskou Jane Austenovou“ a ve své děkovné řeči řekl, že jeho román je o tom, jak „židovství připadá někomu zvenčí“. „Přenáším židovské myšlení do anglického románu,“ dodal.

Man Bookerova cena

Bookerova cena, od roku 2002 přejmenovaná na Man Bookerovu cenu, se uděluje anglicky píšícím autorům mimo USA. Byla založena v roce 1969 jako protiváha Goncourtově ceně ve Francii. Vítěz si odnáší peněžitou cenu, ale především výrazně stoupne prodej jeho románu, stejně jako knih ostatních finalistů.