Na poslední cestě Vondrušku vyprovodil i Cimrman

Praha - Herce a muzikanta Pavla Vondrušku, který zemřel 5. února, přišli dnes do motolského krematoria vyprovodit na poslední cestě jeho přátelé a kolegové. S projevem vystoupil jménem vedení Národního divadla v Praze Bedřich Gregorini, za soubor populárních cimrmanologů připojil několik vět Zdeněk Svěrák. Na smutečním obřadu zazněly také skladby v podání hudebníků obou scén.

Byl korepetitorem, dirigentem, vedl činoherní orchestr, aranžoval, skládal scénickou hudbu a byl činný i jako herec," připomněl Gregorini ve svém projevu Vondruškovy umělecké aktivity. Vondruška více než dvě desítky let vedl jako dirigent činoherní orchestr české první scény.

Svěrák ocenil přínos Pavla Vondrušky pro soubor Divadla Járy Cimrmanna. "Poznali jsme ho v nejlepších letech jako člověka, který byl velice činorodý. Spěchal z jedné práce do druhé," řekl. Členem Divadla Járy Cimrmana se Vondruška stal už v roce 1969 a během čtyřiceti let se objevil ve 13 z patnácti her - naposledy začátkem loňského roku. Miláčkem publika byl podle Svěráka v úloze neodbytného dirigenta v představení Cimrman v říši hudby.

Právě tuto inscenaci na smutečním obřadu připomněla melodie nazvaná České ručičky, zlaté ručičky ve společném podání muzikantů z obou scén, s nimiž spolupracoval. Na závěr zaznělo ze záznamu Largo z Dvořákovy Novosvětské.

Pavel Vondruška se narodil 15. listopadu 1925. Po válce nastoupil na konzervatoř a později na Hudební fakultu Akademie múzických umění. Chtěl se stát dirigentem, ke konci studií byl korepetitorem v Národním divadle. Dirigenta dělal také v Moravské filharmonii v Olomouci, v opeře Státního divadla Ostrava a v Hudebním divadle Karlín.

Díky své popularitě cimrmanologa se často objevoval i ve filmu a televizi - celkem ztvárnil téměř sedmdesát menších rolí. Do svých Postřižin, Slavností sněženek a snímku Obsluhoval jsem anglického krále ho obsadil i režisér Jiří Menzel. "Já jsem s ním hrál i na jevišti, když jsem byl krátce členem souboru Járy Cimrmana. Měl jsem ho rád, byl to něžný a jemný člověk, člověk neobyčejně inteligentní, mistr v luštění křížovek a jazykově velice nadaný. Přitom byl velice pokorný a laskavý," zavzpomínal Menzel.

Pavel Vondruška zemřel 5. února ve věku 85 let na následky zranění, které utrpěl o Vánocích, kdy jako průvodce zahraničních turistů spadl ve Stavovském divadle do orchestřiště.