Don DeLillo zazáří na Festivalu spisovatelů

Praha - Americký literát Don DeLillo, autor knih Bílý šum, Podsvětí, Padající muž nebo Bod Omega, bude největší hvězdou letošního ročníku Festivalu spisovatelů Praha. Jednadvacátý ročník festivalu, který má letos téma Někdo to rád horké, se uskuteční od 16. do 20. dubna na Nové scéně Národního divadla. Jak uvedl Luboš Svoboda, účast DeLilla na festivalu bude velkou událostí, protože se od šedesátých let věnuje pouze literatuře, odmítá přednášet na univerzitách i účasti na konferencích a literárních festivalech. DeLillo bývá označován jako „bard televizního věku“, a to především díky námětům jeho knih narážejících na problémy postmoderní společnosti.

Držitel mnoha ocenění, mezi než patří Pulitzerova cena nebo loňská cena PEN klubu Saula Bellowa za přínos americké próze, se narodil v roce 1936 a vyrůstal v italské katolické rodině v Bronxu. Pracoval jako hlídač parkoviště a v reklamní agentuře. První knihu Americana vydal až v roce 1971. Dle vlastních slov mu trvalo dlouho, než zjistil, co vůbec opravdový spisovatel dělá. DeLillo zdůrazňuje svou neangažovanost. Spisovatel by měl podle něj žít na okraji, „aby byl víc nebezpečný“.

Festival zahájí 16. dubna autogramiáda českých autorů v kavárně Starbucks a pokračuje odpolední diskuzí a autorským čtením v Galerii Louvre. Galavečer o den později mimo jiné nabídne hudební vystoupení tureckého muzikanta a romanopisce Zülfüho Livaneliho a diskusi s názvem Jak horká byla studená válka moderovanou novinářem Janem Urbanem.

Přijede i nobelista Derek Walcott

Festivalu se zúčastní 15 spisovatelů. Účast potvrdil nositel Nobelovy ceny za literaturu Derek Walcott z karibského ostrova Svatá Lucie, který měl přijet již loni, či mladý nositel Pulitzerovy ceny Junot Díaz původem z Dominikánské republiky. Dorazit by měl i turecký autor Nedim Gürsel obviněný za román Alláhovy dcery z hanobení muslimské víry.

Na autorských čteních se představí několik spisovatelů z Řecka (Athena Papadakiová, Dionysis Kapsalis, Constantine Kokossis) a České republiky (Petra Hůlová, Sylva Fischerová, Vladimír Páral a Tomáš Kafka). Frankofonní literaturu zastoupí básník Michel Deguy a lyrik Werner Lambersy. Očekává se také účast Saadího Júsufa, iráckého básníka žijícího v londýnském exilu. „Kořeny filozofie jsou ve starém Řecku, proto představíme řecké, turecké či iránské autory,“ podotkl prezident festivalu Michael March. Dodal, že pořadatelé očekávají „příliv myšlenek a ideí“.

Loňský 20. ročník Festivalu spisovatelů Praha nesl podtitul Kacířství a rebelie, mezi pozvanými autory byl například americký spisovatel Peter Matthiessen, který převzal Cenu Spirose Vergose Za svobodu projevu. Přehlídka představila 12 spisovatelů z různých zemí. Ze tří původně ohlášených držitelů Nobelovy ceny přijel jen čínský dramatik a romanopisec Kao Sing-ťien. Karibský básník Walcott a německá autorka rumunského původu Herta Müllerová svou účast odřekli ze zdravotních důvodů.

Hosty loňského ročníku festivalu si můžete připomenout ve videoarchivu, vybraná čtení a diskuse přenášel v přímém přenosu i web ČT24.