Děti, čtěte - pomůžete

Praha – Čtenářská gramotnost českých školáků prudce klesá. Nový projekt s názvem Čtení pomáhá si klade za cíl podněcovat děti a mládež k četbě a zároveň umožňuje dětem podílet se na charitativní pomoci. Děti budou k četbě motivovány finanční odměnou 50 korun, kterou však nezískají pro sebe, ale věnují ji na charitu. V rámci projektu navíc organizátoři vybírají i nejlepší knihu pro děti a mládež. V odborné porotě zasedli mimo jiné Zdeněk Svěrák nebo Marek Eben.

Na stránkách projektu si mohou děti vybrat své oblíbené knihy, a pokud je přečtou a správně odpoví na několik kontrolních otázek, dostanou virtuálních padesát korun. Ty pak mohou věnovat některému z charitativních projektů, které budou na stránkách uvedeny. Konkrétní projekt si mohou děti samy zvolit. Skutečné peníze pak na dobročinné účely pošle ze svého autor a donátor projektu Martin Roman.

Zdeněk Svěrák

„Číst knížky je jako odemknout klíčem abecedy komnatu s pokladem. Tam se slova mění v obrazy a v pocity, které se rodí v čtenářově hlavě a srdci a jsou jedinečné a hluboké. Nepodaří-li se nám předat dětem tento klíč, přetrhneme i řetěz porozumění mezi generacemi.“

Video Rozhovor s Janem Kordou
video

Rozhovor s Janem Kordou

Celkem tak mladí čtenáři každoročně dostanou možnost „umístit“ 10 milionů korun ročně. „Ony vlastně jinak nemají moc tu možnost, všechny charity jsou pro velké, děti v tomhle stojí stranou,“ oceňuje smysl celého projektu spisovatelka Alena Ježková, která je též členkou poroty.

Jednotlivé charity budou navrhovat oslovené dobročinné organizace a partneři projektu. Knihy zařazené do projektu budou vybrány v celorepublikové anketě o nejlepší dětskou knihu z knih nominovaných odbornou porotou v čele se Zdeňkem Svěrákem. Na internetových stránkách je zatím seznam 40 dětských knih, které vybrala porota, děti ale můžou nominovat i jiné.

Projekt je reakcí na výsledky průzkumu, podle kterého české děti čtou stále méně. Anketa startuje v sobotu 12. března, výsledky hlasování o nejlepší dětské knihy ve dvou kategoriích budou zveřejněny 8. dubna. Unikátní projekt Čtení pomáhá bude realizován ve spolupráci s Českou televizí.

Postřehy členů odborné poroty o čtení a knihách

Zdeněk Svěrák

Můj tip na nejlepší knihu pro mladší školáky: Jaroslav Foglar: Rychlé šípy, Jan Werich: Fimfárum

Proč podporuji projekt Čtení pomáhá: Projekt Čtení pomáhá je důmyslný. Spojuje pobídku ke čtení s pobídkou k dobrým skutkům, a to formou hravé soutěže. A využívá při tom jejich počítačové gramotnosti. Myslím si, že i dnešní  internetové děti mají v duši místo pro pomoc postiženým nebo starým. Ta hra míří na toto místo a chce ho zvětšit. Vyvrací vlastně staré rčení o tom, že nelze honit dva zajíce najednou. Tady je chycení zajíce solidarity podmíněno chycením zajíce knížek. A všechny knížky, které jsme vybrali, za tu honičku stojí.

Jiří Dědeček

Můj tip na nejlepší knihu pro mladší školáky: Jan Werich: Fimfárum

Dětské knihy, které ovlivnily můj život: Prožíval jsem dětství v 50. letech v Karlových Varech, všichni kluci jsme tehdy četli Arkadie Gajdara, ale nejen slavného „Timura a jeho partu“, nýbrž i neprávem opomíjené „Vojenské tajemství“. Pak jsme si v duchu této četby hráli na fašisty a našince a dětství nám vesele ubíhalo. Když se mi o pár let později dostaly do rukou „Děti z Bullerbynu“ od Astrid Lindgrenové, byl jsem překvapen, že existují i knihy, které nepíší o válce.

Proč podporuji projekt Čtení pomáhá: Protože jsem přesvědčen o tom, že je třeba pomáhat všemu, co pomáhá. A čtení je navíc jedna z nejkrásnějších činností, které znám.

Alena Ježková

Proč mají děti číst: Když čteme knihu, žijeme s jejími postavami v dobrém i zlém, poznáváme nové světy, nové myšlenky. Četbou každé kvalitní knihy se v nás něco mění -  rosteme v lepší lidi. Děti potřebují číst, aby mohly vyrůst.

Dětské knihy, které ovlivnily můj život: První kniha, kterou jsem sama přečetla, byl Mikeš od Josefa Lady. Tehdy jsem objevila, že zvířata mluví. Přečetla jsem Ferdu Mravence od Ondřeje Sekory, od té doby dávám pozor, abych nikoho nezašlápla. Přečetla jsem Ronju, dceru loupežníka od Astrid Lindgrenové a pochopila jsem, že nejcennější je mít svobodné srdce.

Můj tip na nejlepší knihu pro mladší školáky: Astrid Lindgrenová: Děti z Bullerbynu

Martin Roman

Proč mají děti číst: Čtení rozvíjí dětem fantazii, jejich obzory i schopnost vyjadřovat se. Také jim přináší spoustu krásných zážitků, když se vžijí do rolí knižních hrdinů.

Proč iniciuji a podporuji projekt „Čtení pomáhá“: Myslím, že je správné pomáhat potřebným a vést k tomu od malička i děti. A když jsem viděl studii PISA, jak špatně na tom jsou v průměru české děti s porozuměním čteného textu, napadlo mě pokusit se skloubit obojí dohromady.

Logo Čtení pomáhá
Logo Čtení pomáhá