Hobit se snad už odlepil od smůly

Wellington - Na Novém Zélandu bylo zahájeno dlouho očekávané natáčení fantasy filmu Hobit. Očekávaný 3D projekt od začátku provázely problémy nejrůznějšího rázu - filmování brzdily finanční komplikace i zdravotní problémy režiséra Petera Jacksona. Hobit bude dvoudílnou filmovou verzí stejnojmenného románu J. R. R. Tolkiena. Dějově předchází trilogii Pán prstenů od stejného autora, již na plátna převedl rovněž Jackson.

Projekt za 500 milionů dolarů (téměř devět miliard korun) včetně přípravných prací za 50 milionů dolarů ohrožovaly nejen finanční potíže, jež vyvrcholily loni v listopadu řízeným bankrotem producenta filmu studia Metro-Goldwyn-Mayer. Filmu také vyhlásily bojkot novozélandské filmové odbory, kterým se nelíbily pracovní a smluvní podmínky pro novozélandské herce. Režisérovi filmu Peteru Jacksonovi navíc prasknul žaludeční vřed a ještě v únoru se zotavoval po operaci.

Hlavní postavu hobita Bilbo Pytlíka ztvární britský herec Martin Freeman. Kromě něho se ve filmu objeví Elijah Wood, Sir Ian McKellen, Cate Blanchettová a Orlando Bloom. „Změny v obsazení jsou dány tím, že nejde o pokračování, ale o to, co bylo před Pánem prstenů. Takže Ian Holm Bilbo Pytlíka už nemůže hrát, musí ho hrát nějaký mladší herec,“ dodává filmový publicista Karel Fila.

Video Rozhovor s Kamilem Filou
video

Rozhovor s Kamilem Filou

Sága Pán prstenů natočená také na Novém Zélandu se stala kultem i komerčním hitem. Úspěch filmu přinesl souostrovní zemi obrovské zisky z cestovního ruchu, neboť se pro fanoušky z celého světa stal skutečnou Středozemí, kde se mytický příběh odehrává.

Hobit bude dvoudílným filmem. První část by se v kinech měla objevit před Vánocemi 2012.