Poctivý pracant Jan Burian slavil prací

Praha - Budovatelský název 40 let poctivé práce! zvolil pro svůj výroční galakoncert v pražském Divadle Archa písničkář Jan Burian. Koncert se konal v místech, kde kdysi působil jeho věhlasný otec - divadelník a skladatel Emil František Burian. Do listopadu 1989 pak scéna nesla jeho jméno, a to ji prý nazýval „hnusnou dírou U Rozvařilů“, jak na koncetě zaznělo. Na jubilejní vystoupení s pořadovým číslem 4000 si Burian pozval řadu hostů.

Burian nezamlčel, že k názvu večera se inspiroval transparenty z doby minulé. Jeho cílem nebylo udělat show, ale setkání slušných lidí, což se mu podle reakcí spřízněných duší v publiku dařilo. „Bude to ztřeštěný večer,“ slíbil v úvodu a pak už začal zvát ty, s nimiž měl na jevišti něco společného.

Například Jiřího Dědečka, se kterým letos sedmapadesátiletý hudebník koncem 70. let začínal. Dědeček Burianovi k narozeinám věnoval sbírku svých sprostonárodních básní nazvanou Slizské písně, což oba inspirovalo k dávnému hitu Víno, ženy, zpěv.

Mezi hosty byl i Daniel Fikejz, s nímž Burian nahrál své první sólové album Hodina duchů, Dagmar Andrtová-Voňková, Vlasta Matoušek, Jiří Suchý, skupina Republic of Two, Burianův syn Jiří a skladatel Petr Skoumal. „Když se pracovitý člověk, abstinent, nekuřák a vegetarián dožije tolika let, je to vždycky důvod k oslavám,“ komentoval Skoumal setkání.


I po letech účinkování se prý Burian nezbavil pocitu, že má stále co říci, neopouští ho energie a nadšení. Jeho sólová diskografie čítá přes desítku titulů, své zatím poslední album s názvem Dvanáct druhů samoty vydal před rokem a stejně jako na předchozích deskách Dívčí válka a Muži jsou křehcí si k jeho natočení přizval zpěvačku Lenku Dusilovou. Na podzim hodlá se synem Jiřím vydat album s názvem Jak zestárnout.

Jan Burian proslul jako propagátor kontroverzního hesla Kopírování zachraňuje hudbu!, vydal přes deset knih a je autorem filmových dokumentů a televizním moderátorem. Sám také provází turisty při cestách do Dánska, na Island, do Chile či Portugalska.