Pritzkerovu cenu získala emotivní architektura de Moura

Los Angeles - Letošním nositelem Pritzkerovy ceny, nejprestižnějšího světového ocenění v oblasti architektury, se stal portugalský architekt Eduardo Souto de Moura. Podle poroty nejsou stavby oceněného architekta „okaté, lehkovážné nebo pitoreskní“. „Jeho práce vyžaduje intenzivní poznání, ne letmý pohled. A stejně jako poezie dokáže (jeho dílo) emotivně mluvit k těm, kteří si najdou čas na to, aby poslouchali,“ uvedli porotci.

Souto de Moura v minulosti sám zdůrazňoval, že je třeba navrhovat budovy tak, aby plnily své funkce a zároveň zapadly do svého okolí. Architekt navrhl například fotbalový stadion ve městě Braga, kde se v roce 2004 konalo několik zápasů mistrovství Evropy, nebo budovy Muzea Pauly Regoové nedaleko Lisabonu.

Pritzkerova cena bývá nazývána „Nobelem architektury“. Založili ji v roce 1979 americký podnikatel Jay Pritzker a jeho žena Cindy. Mezi jejími nositeli jsou například Brazilec Óscar Niemeyer, Američan Ieoh Ming Pei, Brit Norman Foster a Francouz Jean Nouvel. Laureát dostává medaili a 100 000 dolarů (1,75 milionu korun).

Souto de Moura / Serpentine Gallery Pavilion (Londýn)
Souto de Moura / Serpentine Gallery Pavilion (Londýn)