Zemřel Zdeněk Šmíd aneb…

Praha - Ve věku 73 let zemřel spisovatel Zdeněk Šmíd, autor knih o vodáctví, cestopisů a humoristických próz, mimo jiné kultovní vodácké trilogie uvedené knihou Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro Ofélii. Zemřel v sobotu 9. dubna na infarkt při šnorchlování na Seychelách.
Poslední rozloučení se Zdeňkem Šmídem bude v pondělí 18. dubna 2011 ve 13:00 v kostele sv. Václava na Proseku.

Na vodáckou trilogii navázal Zdeněk Šmíd volně v cestopisech. Jeho vodáci s ním putovali například po Skandinávii (Za písní Severu aneb Proč bychom se neztratili a Dlouhé noci Vikingů aneb Vraťte nám rabiáty), navštívili Afriku (Bubny Berberů aneb Proč bychom se nesušili) a dvakrát Ameriku (Jak se mají Mayové aneb Proč bychom se neděsili a Starci na Aljašce aneb Proč bychom se nezmrazili). Podle Šmídových humoristických knih z vodáckého prostředí natočila Česká televize v roce 2009 seriál.

"Budu na něj vzpomínat…

… jako na spisovatele, který za sebou nechal obrovské množství práce, inspirujícího muže, nadšeného cestovatele, bytostného optimistu - a hlavně jako na skvělého tátu," napsal syn Zdeňka Šmída Darek Šmíd na serveru časopisu Reflex, v němž působí.

Jako vystudovaný historik se Zdeněk Šmíd v knihách věnoval také české mytologii a dějinám. Napsal knihy Jak jsme se nedali aneb Kapitoly z dějin národního úpění nebo Strašidla a krásné panny. Sudetoněmecké otázce se věnoval v románu Cejch.