Pražské Quadriennale ukáže jiný divadelní prostor

Praha – Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru promění v červnu Prahu v epicentrum současného umění. Centrem festivalu se letos poprvé stane Veletržní palác a Nová scéna Národního divadla, kde se představí ty nejlepší projekty divadelních výtvarníků, designérů, kostýmních návrhářů, architektů a světelných a zvukových designérů z více než 70 zemí, které vytvořili za poslední čtyři roky. Součástí bohaté programové nabídky jsou výstavy, instalace, představení, site-specific projekty, přednášky, workshopy, diskuse, filmové projekce a nechybí ani interaktivní program pro děti.

Cílem Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru je přiblížit aktuální práci divadelních výtvarníků, designérů a architektů z celého světa co nejširší veřejnosti. „Mottem quadriennale je “expandující scénografie„ – do všech možných žánrů současného umění,“ upřesňuje ředitelka Pražského Quadriennale Daniela Pařízková. Scénografie nezahrnuje jen tradiční kulisy či dekorace. Její autoři pracují se světly, projekcí i samotnými herci, a tak vytváří nový přístup k divadelnímu umění. „Dnešní divák od nás, od kreativního týmu, očekává originální, autonomní a hodně silnou interpretaci,“ doplňuje scénograf a generální komisař quadriennale Boris Kudlička.

Nechcete do divadla? Přijde za vámi

Video Reportáž Terezy Radvákové
video

Reportáž Terezy Radvákové

Místa, kde se odehrají jednotlivá představení, často překvapí. Podle slov Pařízkové si je mohou návštěvníci sami vyhledat nebo na ně narazí při procházce Prahou. Živé performance i instalace pozmění podobu několika pražských ulic a náměstí, zejména Piazzetty Národního divadla, kde vyroste architektonicky originálně pojatý prostor pro umění čítající třicet boxů naplněných instalacemi a performancemi. K účasti na Pražském Quadriennale se dosud přihlásilo šedesát dva zemí ze všech kontinentů. Nechybí tradiční účastníci jako USA, Německo či Norsko, ale vůbec poprvé se přihlásily i státy jako Venezuela, Libanon či Nigérie.

Pražské Quadriennale se uskuteční od 16. do 26. června 2011.

Pražské Quadriennale
Pražské Quadriennale