Finále mezi Kukym a 80 dopisy dopadlo nerozhodně

Plzeň - Vítězi 24. ročníku festivalu českých filmů Finále se v Plzni staly současně dva celovečerní snímky - Osmdesát dopisů režiséra Václava Kadrnky a Kuky se vrací režiséra Jana Svěráka. V konkurenci dalších osmi snímků obdržely Zlaté ledňáčky, stejně jako nejlepší dokument Nejtěžší volba od režisérky Dagmar Smržové, který uspěl mezi 20 soutěžními snímky.

Kadrnka je podle pětičlenné poroty v čele s operní pěvkyní a herečkou Soňou Červenou novým talentem na poli českého filmu, který „upřímně, pokorně a velmi pravdivě zachytil atmosféru 80. let“. Film 80 dopisů se odehrává během jednoho dne v komunistickém Československu, kdy čtrnáctiletý Vašek vyráží se svou matkou po úřadech, aby získali povolení odejít za otcem, jenž emigroval do Velké Británie. „Náš film měl teprve ve čtvrtek premiéru a začíná to docela slibně,“ komenotval úspěch na Finále Kadrnka.

Nejlepší dokument Nejtěžší volba, který vybrala tříčlenná porota v čele s režisérkou Drahomírou Vihanovou, se zabývá intimním, ale přesto nadčasovým problémem odpovědnosti za život. Setkáváme se v něm se čtyřmi ženami, které se dozvěděly, že se jejich dítě má narodit s těžkou zdravotní vadou. „Ten film není úplně veselý, je to těžké téma. Děkuji těm ženám, které mě pustily do svých osudů,“ uvedla při převzetí ceny Smržová. Zvláštní ocenění dostal dokument Andrej Krob na tahu od režiséra Miroslava Janka za autentický pohled na významnou postavu kulturní scény.

Cenu diváků si odnesl režisér Ondřej Trojan za snímek Občanský průkaz, hořkou komedii, která sleduje čtveřici dospívajících mladíků v 70. letech minulého století. Cena za nejlepší herecký výkon připadla Karlu Rodenovi za hlavní roli ve filmu Habermannův mlýn.

Cenu Václava Táborského pro autory do 35 let dotovanou Nadací Dagmar a Václava Táborských dostal režisér Vít Klusák za dokument Vše pro dobro světa a Nošovic. Cenu Dagmar Táborské za nejoriginálnější dokument získal film Nesvatbov režisérky Eriky Hníkové. Filmové kluby ocenily Pouta Radima Špačka a z dokumentů Katku od Heleny Třeštíkové. Novou cenu od studentské poroty obdržel celovečerní snímek Kuky se vrací, zvláštní ocenění film Jana Švankmajera Přežít svůj život; z dokumentů Nebe Peklo od režiséra Davida Čálka a zvláštní ocenění Když kámen promluví od Viliama Poltikoviče.

Ivan Jáchim:

„K naší velké radosti chodili i na filmy archivní a doufám, že si divák odnesl srovnání toho, v jaké situaci se český film nacházel v polovině minulého století a v jaké je teď.“

„Festival navštívilo za týden více než 11 000 diváků, což je v porovnání s předchozími lety standard, o trošku méně než loni. Většina projekcí byla úplně vyprodaná,“ řekl ředitel přehlídky Ivan Jáchim. Hodně lidí vidělo dokumenty. Organizátoři festivalu původně počítali s rozpočtem 12 milionů korun, ale nakonec sehnali „jen“ 8,25 milionu korun. Proto podle Jáchima festival neměl žádný marketing a nemohl si dovolit pozvat mnoho zahraničních hostů a odborníků. „Do programové podstaty festivalu to nezasáhlo,“ dodal.

Diváci za týden viděli na 104 projekcích 129 filmů ve 13 sekcích. Čtyři projekce organizátoři přidávali. Festival zakončili závěrečným večírkem Melody Makers s Ondřejem Havelkou. Příští, jubilejní 25. ročník Finále se uskuteční předposlední týden v dubnu 2012.