Bůh žehnej Ozzymu Osbournovi

New York – Americký filmový festival Tribeca představil dokument o bouřlivém životě rockového zpěváka Ozzyho Osbourna. Snímek s názvem Bůh žehnej Ozzymu Osbournovi byl uveden na prominentní manhattanské přehlídce současné kinematografie, což je pro mnohé velkým překvapením. Tvůrci snímku strávili s dvaašedesátiletým rockerem nepřetržitě dva roky. Součástí filmu tak budou zatím nezveřejněné detaily z Ozzyho profesního a soukromého života. Mnohé odhalí výpovědi členů rodiny i jeho samotného.

Dokument líčí zpěvákovu rychlou cestu k popularitě se skupinou Black Sabbath na začátku 70. let i několik desítek let závislosti na alkoholu a drogách. Přibližuje ale i Osbournovo zklidnění v posledních letech, kdy nyní dvaašedesátiletý Ozzy slovy jeho druhé manželky Sharon dospěl. „Když jsme se dozvěděli, že Tribeca chce náš dokument, byli jsme z toho úplně mimo. Pro většinu lidí je ten festival hodně určující - co tam uvedou, považují za nejlepší,“ komentuje uvedení snímku na festivalu producent dokumentu Jack Osbourne.

Pravda bez příkras

Video Reportáž Terezy Radvákové
video

Reportáž Terezy Radvákové

To, že film produkoval Osbournův syn Jack, vidí manželka rockové legendy Sharon jako výhodu. „Na natáčení dokumentu se podílel Ozzyho syn a ten se ho samozřejmě může ptát na věci, které by nikomu jinému neřekl,“ myslí si. Film tak podle producenta ukazuje pravdu o Ozzym i jeho rodině bez jakýchkoli příkras. Ozzyho rodina se ale již dříve představila v reality show Osbournovi. Pohled do dysfunkční domácnosti se stal ve své době jedním z nejsledovanějších seriálů Ameriky.

Ozzy, fakt jsi tomu netopýrovi ukousnul hlavu?

Film se věnuje mimo jiné zpěvákovým pověstným kouskům, jako bylo ukousnutí hlavy živé holubici či podobný kousek s netopýrem. Otázek na ně ale už Osbourne má plné zuby. „Jedna z věcí, které mne překvapují, je to, že i teď se mě lidi ptají: 'Ozzy, fakt jsi tomu netopýrovi ukousnul hlavu?' Jako jestli to nevíte, tak jste museli žít někde v jeskyni,“ uvedl zpěvák. Dnes jsou ale již jeho alkoholové a drogové excesy minulostí. Dokument zpěváka opakovaně zachycuje, jak před koncertem jezdí na rotopedu, skáče přes švihadlo, rozezpívává se podle nahrávky s připraveným hlasovým cvičením či popíjí čaj. Zlomem pro jeho cestu ze závislosti bylo, když s alkoholem dokázal skoncovat jeho syn Jack, říká ve filmu Sharon Osbournová.

Život s mužem, který platil za největšího potřeštěnce rockového světa, podle dokumentu v každém případě nebyl jednoduchý. Děti z prvního Osbournova manželství otce moc nepoznaly, protože většinu času jezdil po turné. Děti z druhého manželství zase otce doma vídaly často, ale v alkoholovém „kómatu“ na gauči. Zpěvákova manželka pak ve filmu vzpomíná, jak jí opojený Osbourne oznámil, že ji musí zabít, a pak ji začal škrtit.

Jiná tvář rockové legendy

Dokument God Bless Ozzy Osbourne (Bůh žehnej Ozzymu Osbournovi) vznikal zhruba dva roky. Režírovali jej Mike Fleiss a Mike Piscitelli. Kromě členů zpěvákovy rodiny v něm vystupuje například bývalý člen Beatles Paul McCartney, členové Black Sabbath či bubeník Tommy Lee. Jedním z impulzů pro natočení snímku byla snaha ukázat jinou tvář zpěváka, než přinesla reality show o jeho rodině nazvaná Osbournovi z let 2002 až 2005. Umělec se později přiznal, že během jejího natáčení nebyl ani chvíli střízlivý.

Právě záběry zmateného, neustále se třesoucího a koktajícího Osbourna nicméně byly důvodem značného úspěchu pořadu. „Rozhodl jsem se vytvořit tento dokument, protože jsem měl pocit, že pravdivý příběh mého otce vlastně nikdy nezazněl. Nebylo vůbec jednoduché se dostat tam, kde jsme teď. Jsem proto nadšený, že můžu světu ukázat, kdo je skutečný Osbourne,“ říká nyní Jack, jehož produkční firma zvažuje natočení dokumentu o kapele Black Sabbath.

Ozzy a Jack Osbournovi
Ozzy a Jack Osbournovi
Více fotek
  • Ozzy a Jack Osbournovi autor: Zdeněk Fučík, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2497/249678.jpg
  • Ozzy Osbourne zdroj: Stránky Ozzyho Osbournea http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1898/189708.jpg
  • Ozzy Osbourne autor: ČT24, zdroj: www.ozzy.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/556/55560.jpg