Jaké tajemství skrývá úsměv Mony Lisy?

Řím – V bývalém florentském klášteře uršulinek dnes začalo pátrání po hrobě a tělesných pozůstatcích Lisy Gherardiniové, jež seděla Leonardovi da Vincimu modelem pro jeho slavnou Monu Lisu. Italští odborníci doufají, že toho objeví dost na to, aby mohli rekonstruovat její tvář, a trošku tak poodhalit tajemství jejího úsměvu. „Jsem v rozumné míře optimistický, že něco najdeme,“ řekl agentuře ANSA historik umění Silvano Vinceti, který už našel kosti barokního malíře Caravaggia a na základě lebek zrekonstruoval tváře několika umělců. Vinceti a jeho spolupracovníci zahájili s pomocí „georadarů“ pátrání v kapli bývalého kláštera, který od začátku 19. století sloužil k nejrůznějším účelům a je ve značně zpustošeném stavu. Pokud se nic neobjeví v kapli, bude pátrání pokračovat v bývalé křížové chodbě.

Většina badatelů se nyní shoduje, že modelem pro Monu Lisu byla Lisa Gherardiniová, manželka florentského kupce Franceska del Giocondo. Podle italského specialisty na Leonarda Giuseppa Pallantiho vstoupila po manželově smrti právě do kláštera uršulinek, v roce 1542 tam ve věku 63 let zemřela, a tudíž by tam měla být i pohřbena. Pokud bude její předpokládaný hrob nalezen, chtějí vědci porovnat DNA pozůstatků s DNA pozůstatků dvou Lisiných dětí, které jsou pohřbeny ve florentském kostele Santissima Annunziata. „Doufáme, že pak budeme moci zrekonstruovat její podobu,“ řekl Vinceti.


Video Ve Florencii se pátrá po hrobu Mony Lisy
video

Ve Florencii se pátrá po hrobu Mony Lisy

Mona Lisa, též označovaná Gioconda, je patrně nejslavnějším portrétem všech dob. Pochází z prvních let 16. století. Leonardo da Vinci se od něho nikdy neodloučil a nakonec ho vzal s sebou do Francie, kde roku 1519 zemřel. Dnes je Mona Lisa největším pokladem pařížského muzea Louvre. Během historie byl však obraz nejdříve na zámku Fontainebleau a později ve Versailles. Po Velké francouzské revoluci byl umístěn v Louvru, krom doby, kdy byl pověšen v ložnici samotného Napoleona. Jde o malbu olejem na dřevo topolu s využitím techniky sfumato. Žena na obraze sleduje diváka s nenapodobitelným, tajuplným úsměvem, který se stal předmětem mnoha pověstí a spekulací.

Leonardo da Vinci
Leonardo da Vinci