Struny podzimu rozezní Dee Dee Bridgewaterová

Praha – Jedna z nejrespektovanějších jazzových vokalistek Dee Dee Bridgewaterová zahájí svým koncertem 26. září ve Státní opeře Praha 16. ročník festivalu Struny podzimu. Zatímco na koncertu Jarního Gala pro Struny podzimu 2. dubna v pražském Obecním domě vystoupila s tuzemskými hudebníky, tentokrát přijede se svým jazzovým kvartetem v čele s Edselem Gomezem. Informoval o tom umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec. Festival letos návštěvníkům nabídne celkem devět hudebních večerů. „Po strhujícím vystoupení na Jarním Gala pro Struny podzimu jsme nemohli odolat příležitosti představit umění Dee Dee Bridgewaterové našemu festivalovému publiku i s jejím hvězdným bandem,“ uvedl Vrabec.

Letošním posunem v historii festivalu je podle Vrabce rozvinutí projektu Struny dětem a změna festivalové platformy Spotlight věnované mladým talentům v samostatný minifestival. Do 10. listopadu, kdy Struny podzimu ve Stavovském divadle uzavře mezzosopranistka Vivica Genauxová s vivaldiovským programem, čeká návštěvníky festivalu devět večerů hudby různých žánrů. Zájemci mohou navštívit koncert houslového virtuosa Thomase Zehetmaira, jazzového kontrabasisty Avishaie Cohena, operního pěvce Sira Willarda Whiteho, finského akordeonisty Kimmo Pohjonena či legendárního saxofonisty Charlese Lloyda.

Zážitek z objevování

Pořadatelé podle Vrabce chtějí opět naplnit leitmotiv festivalu, kterým je zážitek z objevování. V Českém muzeu hudby zažijí posluchači další z řady ojedinělých ukázek vokálního umění - korsickou polyfonii představí tamější vokální soubor A Filetta. Své dvě hudební tváře, jazzovou a hiphopovou, představí Robert Glasper vycházející z tvorby Thelonia Monka a spolupracující mimo jiných s rapperem Kanye Westem. Právě druhým vystoupením Glaspera a jeho seskupení nazvaného Robert Glasper Experiment vyvrcholí Spotlight, festivalová platforma pro mladé talenty, která se v letošním roce rozšíří na komplexní minifestival.

Vedle zavedených míst, jakými jsou Stavovské divadlo, Rudolfinum nebo Pražská křižovatka, zavítají hudební produkce Strun podzimu nově do Státní opery Praha, experimentálního prostoru Roxy/NoD, Divadla na Vinohradech a do prostoru Divadla Hybernia.


Úspěch Dee Dee Bridgewaterové se začal rodit v 60. letech, kdy byla hlavní vokalistkou orchestru vedeného Thadem Jonesem a Melem Lewisem. Koncerty s hudebními velikány jako Sonny Rollins, Dizzy Gillespie nebo Max Roach vyměnila za Broadway a zazářila v muzikálu The Wiz. Svou pověst skvělé muzikálové herečky potvrdila řadou dalších rolí, především však v představení Stephana Stahla Lady Day. Svou první Grammy získala za poctu jiné legendární jazzové dámě – Elle Fitzgeraldové. Ostatně Dee Dee je považována za suverénní nástupkyni jak Elly Fitzgeraldové, tak Billie Holidayové.

Robert Glasper
Zdroj: Oficiální stránky Roberta Glaspera