Cannes promítne utajovaný film o Sarkozym

Cannes - Velkou zvědavost a také určité kontroverze vyvolává ve Francii film La Conquete (Dobytí) o zvolení nynějšího francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho do funkce v roce 2007 a o jeho snaze zachránit své tehdejší manželství. Film, který zatím vidělo jen velmi málo lidí, protože producenti ho drží v tajnosti, bude uveden mimo soutěž na nadcházejícím festivalu v Cannes.

Agentura Reuters napsala, že na ukázce z filmu je Sarkozy prezentován jako nevyrovnaný, střídavě mrzutý a impulzivní člověk, který spílá svým poradcům - „Jsem obklopen idioty!“ - a prosí svou tehdejší ženu Cécilii, aby od něho neodcházela.

Film natočil režisér Xavier Durringer a Sarkozyho v něm hraje Denis Podalydes, který má za sebou mimo jiné roli filosofa a spisovatele Jeana-Paula Sartra ve filmu Milenci z Flore. Sarkozy nedávno přijal Podalydese v prezidentském paláci. Nemluvili prý spolu o tomto filmu, ale všeobecně svých kulturních zájmech.

Životopisný film amerického typu

V rozhovorech pro francouzské sdělovací prostředky producenti řekli, že jde o životopisný film amerického typu založený na svědectvích z první ruky a na tiskových materiálech. Jako poradce prý byl filmařům k ruce jeden bývalý člen Sarkozyho kanceláře.

Kontroverze vzbuzuje tajnůstkářství tvůrců, kteří snímek proti zvyklostem ukrývají ještě tři týdny před uvedením na festivalu, podle některých názorů film možná vyhrabává epizody, které podle mnoha Francouzů zničily mystiku prezidentství, podle dalších už lidé hodili záležitost Sarkozy-Cécilia za hlavu, a co je mohlo bavit v roce 2007, je už nebude bavit teď.

Francouzský film se zatím zobrazování současných prezidentů vyhýbal. V 60. letech se tehdejší prezident Charles de Gaulle objevil v hraných filmech jen jako silueta a jeden z jeho nástupců François Mitterrand se na plátně objevil jako hlavní filmová postava až po své smrti. Durringerův film je tak svého druhu zlom, a to tím víc, že se zaměřuje na boj právě zvoleného prezidenta za záchranu svého manželství.