Únos ze serailu v ND se soustředí na vývoj postav

Praha  - Zejména emoce a vývoj hlavních postav zdůrazňuje nová inscenace komické opery Wolfganga Amadea Mozarta Únos ze serailu (Die Entführung aus dem Serail), jejíž premiéra se uskuteční 7. května ve Stavovském divadle v Praze. Žádná z postav není na konci představení tatáž jako na začátku, upozornil belgický režisér pražské inscenace Joël Lauwers.

Zdroj: Národní divadlo Autor: Hana Smejkalová

Hudebně dílo nastudoval šéfdirigent orchestru Národního divadla Tomáš Netopil. Do Stavovského divadla se titul v německém jazyce vrací po 37 letech a v roce 255. výročí narození Mozarta rozšíří dosavadních pět inscenací jeho oper na aktuálním repertoáru ND.

„Opera z roku 1782 je velmi těsně spjata s tím, co Mozart v době jejího komponování prožíval. Myslím, že šlo o nejbouřlivější část jeho života. Mozart před Únosem ze serailu a po něm není tentýž člověk,“ upozorňuje Lauwers. Dodal, že si velmi váží možnosti uvádět Mozartovo dílo v prostorách, kde měla roku 1787 premiéru jeho opera Don Giovanni. „Ze stěn divadla to dýchá Mozartovou přítomností,“ podotkl.

Video Opera Únos ze serailu ve Stavovském divadle
video

Opera Únos ze serailu ve Stavovském divadle

Režisér, který si ke spolupráci přizval autora kostýmů a scénografa Etienna Plusse, uvedl, že jeho inscenace nebude žádnou „aktualizovanou metaforou, která se odehrává v metru nebo v bance“. Zaměří se především na vývoj postav.

Únos ze serailu je pro Lauwerse první realizací v České republice. „Hledal jsem režiséra, který ctí poetiku Mozartových děl a jde do hloubky díla a psychologie postav,“ vysvětlil šéf opery Jiří Heřman, proč Lauwerse oslovil.

2Únos ze serailu patří do pětice Mozartových nejhranějších, je jeho první mistrovskou operou. V příběhu paša Selim velkoryse nepotrestá pokus o únos zajatých evropských žen. Mozart v opeře vyzdvihl komičnost strážce harému. Autorem libreta je Gottlieb Stephanie podle textu divadelní hry Christopha Friedricha Bretznera. Opera je psána v žánru singspiel. Německy to znamená „zpěvohra“ a je to žánr opery, který obsahuje zpěvná čísla s mluvenými dialogy.

Únos ze serailu
Únos ze serailu
Více fotek
  • Únos ze serailu autor: Hana Smejkalová, zdroj: Národní divadlo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2529/252846.jpg
  • Únos ze serailu autor: Hana Smejkalová, zdroj: Národní divadlo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2529/252848.jpg
  • Únos ze serailu autor: Hana Smejkalová, zdroj: Národní divadlo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2529/252850.jpg
  • Únos ze serailu v ND / Simona Houda-Šaturová (Konstanze), Kateřina Kněžíková (Blonde) a Aleš Briscein (Belmonte) autor: Hana Smejkalová, zdroj: Národní divadlo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2529/252852.jpg