Markéta Irglová zahájila turné

Brno – Zpěvačka Markéta Irglová dnes v brněnském Divadle Bolka Polívky zahájila krátké turné po Česku. Na osmi koncertech představuje písně z nové sólové desky Anar, jež vyjde v srpnu. Irglová se proslavila spoluprací s Irem Glenem Hansardem, s nímž natočila tři úspěšné desky, film Once a získala Oscara za píseň Falling Slowly. Sál brněnského divadla s kapacitou asi 300 míst nebyl zcela zaplněn. Publikum ale odměňovalo každou píseň a promluvu silným potleskem. Irglová na jeviště vystoupila naboso a v jednoduchých šatech. Vystoupení trvalo hodinu a půl, diváci nechtěli zpěvačku pustit z jeviště.

Řada uvedených písní z připravované desky měla před brněnským publikem veřejnou premiéru. Zazněla třeba skladba Crossroads, v níž Irglová popisuje každodenní křižovatky a rozcestí v lidském životě. „Pořád se musíme rozhodovat, kterou cestou se vydáme. Přitom co je špatné a co dobré, to je relativní. Myslím, že je třeba vždy následovat srdce - alespoň mně se to vždy vyplatilo,“ řekla Irglová.

Na koncertě zazněla i čeština, to když Irglová zpívala píseň Děkuji z repertoáru Karla Kryla. „Chtěla bych napsat píseň v češtině, ale ještě na to nedošlo. Nějak jsem zvyklá psát v angličtině,“ vysvětlila zpěvačka. Exotickou atmosféru dodaly koncertu dvě písně v perštině, které odzpívala íránská členka doprovodné kapely Aida Shahghasemiová.

Deska Anar obsahuje dvanáct písní, z toho deset autorských, a vyjde u amerického labelu Anti. Klavíristku a kytaristku Irglovou doprovází na turné tříčlenná skupina ve složení kytara, baskytara a perský buben daf. „Žánrově se Markétiny písničky pohybují v oblasti harmonického folku s dominantním zvukem akustické kytary a piana tak, jak je známe z jejich autorských písní na třech albech, natočených společně s Glenem Hansardem,“ uvedl otec zpěvačky a spoluorganizátor turné Marek Irgl.

0Třiadvacetiletá Irglová pochází z Valašského Meziříčí. Ještě jako dítě se tam seznámila s irským hudebníkem Hansardem. Jako patnáctiletá s ním odjela koncertovat do zahraničí. Přátelství s muzikantem, který je o 18 let starší, postupně přerostlo v milostný vztah. Hansard s Irglovou účinkovali v hlavních rolích nízkorozpočtové romance Once.

Po získání Oscara v roce 2008 začalo dlouhé turné po slavných světových koncertních síních a festivalech. Umělecká spolupráce Irglové s Hansardem pokračuje, ale jejich vztah se rozpadl. Konec partnerství zachycuje americký dokument The Swell Season, jenž měl premiéru na letošním newyorském festivalu Tribeca.

Samostatné turné Irglové pokračuje přes Olomouc, Valašské Meziříčí, České Budějovice, Milevsko a Trutnov do Prahy, kde se dvěma koncerty 15. a 16. května uzavře, uvedl Jiří Sedlák z umělecké agentury ArtsMarketing.