Ekonom, nebo kunsthistorik? Besser vyhlásí šéfa NG

Praha - Ministr kultury Jiří Besser dnes oznámí, kdo stane v čele Národní galerie. Do posledního kola výběrového řízení se dostali historik umění Jiří Fajt a ekonom Vladimír Rösel. Prvního jmenovaného doporučila výběrová komise, druhý je prosazován uměleckou obcí. Ministr s oběma naposledy hovořil v pátek.

Umělecké obci vadí, že Vladimír Rösel nemá kunsthistorické vzdělání ani dostatek zkušeností v umělecké oblasti. Sám Rösel nepopírá, že v případě, že post získá, bude jeho funkce především manažerská. „Chtěl bych v Národní galerii zavést správní radu. Všechno ale záleží na tom, jakým způsobem se změní statut této instituce,“ nechal se slyšet.

Fajt zase počítá i s ekonomickými otázkami, které by ze svého postu musel řešit. „Struktura řízení je velmi komplikovaná. Bylo by zapotřebí se tím přesněji zabývat, a to i v ekonomické poloze, protože se mi zdá, že potenciál, který instituce má, není plně využíván,“ prohlásil.

Video Besser by měl oznámit šéfa NG
video

Besser by měl oznámit šéfa NG

Besser by měl oznámit šéfa NG

Z6 16.5.2011

Komentář Petra Fischera

Historik umění, který rozumí oboru, anebo ekonom, který má zkušenosti s managementem? Podle ministra kultury Jiřího Bessera jsou oba muži především silné silné osobnosti a to je pro Národní galerii dobře. Současného ředitele NG Milana Knížáka by měl jeden z nich nahradit od září. Knížák ve funkci setrvá zřejmě do konce srpna s tím, že poslední tři měsíce by si měl se svým nástupcem předávat agendu.

O místo šéfa NG se vedle Fajta a Rösela ve druhém výběrovém řízení (první vyhlásil Besserův předchůdce Václav Riedelbauch, Besser se ale rozhodl vyhlásit nové) se ještě ucházel ředitel Moravské galerie Brno Marek Pokorný a bývalý poradce Pavla Béma, tehdy primátora, Michail Odarčenko.

Ministr kultury Jiří Besser při protestu zaměstnanců Státní opery Praha před ministerstvem kultury proti způsobu reorganizace pražských operních scén
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24