Tvor vymetl černé kouty Time Square

New York - Národní cena za studentský design je nejstarší domácí a jediná ryze odborná soutěž mladých designérů, která nemá obdobu v Evropě ani jinde ve světě. Mapuje totiž každoročně to, co se v designu odehrává na českých, moravských a slezských univerzitách, vysokých školách, vyšších odborných školách a středních odborných školách, kde se design vyučuje. Vítěz Národní ceny za studentský design 2010 interaktivní svítidlo Tvor Jindřicha Vodičky je nejatraktivnějším exponátem výstavy New g(o)ods! / Nový (z)boží v galerii Českého centra v Bohemia National Hall v New Yorku. O tom, jak autor svůj výtvor představil na Time Square, informuje za Design Cabinet CZ Lenka Žižková.

"Středobod velkoměstského všehomíra newyorské Time Square hned tak něco nepřekvapí. Je tam koncentrace všeho, co je typické pro světové metropole a New York zvláště – mrakodrapy různých stylů, výšek a z různorodých materiálů, stovky pohyblivých reklam, z nichž se jednomu tají dech, ústředí světových reklamních mocností a mediálních magnátů, firem a jejich zastoupení, hukot dopravy, davy chodců, kteří se valí jako povodňová vlna, a hned poté si sednou zcela znaveni kamkoliv na dlažbu, aby se dav přes ně přehnal, stanice metra, policie NYC s gigantickými a hřmícími motorkami seřazenými do jednoho šiku, jezdci na kolech i in-line bruslích, fronty na lístky na muzikály na Brodwayi, velký a barevně prozářený amfiteátr, na jehož schodech sedí stovky lelkujících a fotografujících pozorovatelů. Proudící dav převálcuje nebo pohltí každého. Time Square nabízí fantastickou atmosféru, kde se potkávají lidé všech národů, ras, náboženství, barvy kůže, stáří, pohlaví, sexuální orientace. Je to dlouhý pulzující prostor s rychlým, horkým a dynamickým dechem.

Jednoho pozdního dubnového večera letošního roku se však dav návštěvníků Time Square v tom děsném mumraji zastavil a nevěřícně sledoval kolébající se objekt. Znáte ho, protože šlo o Tvora, který vyhrál loni Národní cenu za studentský design 2010. Jak se na Time Square dostal?

Onoho dubnového večera vzali Jindra Vodička a Jirka Toman do náručí Tvora z výstavy, kterou stavěli, aby mu ukázali velký svět a on se tomuto světu předvedl. Odjeli s ním běžným linkovým autobusem na Time Square. Tvor, který vyhledává tmu, aby ji prosvítil, se zatočil, zakýval, poklonil davům a dal do hledání. Dav se rozestoupil, nevěřícně a zvědavě objekt pozoroval, někdo si sáhl, někdo jen sledoval, přiběhly děti, aby ho viděly zblízka, prstíčky zadloubaly, a pak zaujal i policii, která prostor bedlivě hlídá.


Tvor si z nikoho nic nedělal, trajdal náměstím a hledal jeho temné kouty. Dětem se o něm jistě ještě někde zdá a my měli velikou radost z toho, že jsme miláčka Tvora mohli představit tomu velkému světu. A tak se slova „český design“ dostala do velkého světa i prostřednictvím tohoto milého interaktivního svítidla.

Tvor jede autobusem na Time Square
Tvor jede autobusem na Time Square
Více fotek
  • Tvor jede autobusem na Time Square autor: Jiří Toman a Jindřich Vodička, zdroj: Design Cabinet Cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2561/256066.jpg
  • Tvor na Time Square autor: Jiří Toman a Jindřich Vodička, zdroj: Design Cabinet Cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2561/256070.jpg