Talentovaný pan Dylan

Washington/Praha - Americký písničkář Bob Dylan má za sebou padesátiletou hudební kariéru a za tu dobu napsal přes 500 písní a prodal přes 74 milionů kopií svých 45 alb. Jeho vliv již dávno překročil hranice hudby - je rovněž uznávaným literátem, hrál v několika filmech a také maluje. Ve svých angažovaných vystoupeních se stavěl za lidská práva a proti válce, stal se hrdinou revoltující mládeže a jeho písně jako Blowin'in The Wind nebo The Times are A'Changin' patří mezi nesmrtelnou klasiku. V roce 1965 však prodělal k nelibosti části fanoušků klíčovou hudební proměnu. Začal hrát s rockovou kapelou a v textech se také více zabýval osobními prožitky.

Dylan se narodil 24. května 1941 jako Robert Allen Zimmerman v Duluthu ve státě Minnesota v židovské rodině s kořeny v carském Rusku. Jeho první hudební láskou bylo country, postupně ale přešel k folku a blues. Jeho osobní život poznamenal rozvod v roce 1977. Druhé manželství, které se rozpadlo v roce 1992, bylo až do roku 2001 tajemstvím. Stejně tak fanoušci jen tušili, kolik má vlastně dětí a že má problémy s alkoholem.

Dylan hrál v několika filmech, například ve westernu Pat Garrett a Billy the Kid, je držitelem několika cen Grammy, Zlatého glóbu a Oscara. V roce 1988 byl uveden do rokenrolové síně slávy a v roce 2008 jako první rockový hudebník v historii obdržel Pulitzerovu cenu za vliv svých textů na populární hudbu a americkou kulturu. „Dylanovy písničky jsou natolik silné, že oslovují pořád nové a nové generace,“ poznamenává hudebník a publicista Ondřej Konrád. Na čem zpěvák stále až úzkostlivě lpí, je diskrétnost. Rozhovory dává zřídka, na koncertech se nenechává fotit.

Video Rozhovor s Ondřejem Konrádem
video

Rozhovor s Ondřejem Konrádem

Rozhovor s Ondřejem Konrádem

Studio ČT24, 24.5.2011

Reportáž Petra Viziny

Dylanovu koncertní vášeň už těžko někdo překoná. Zatímco jeho kolegové roztřeseným a unaveným hlasem rádi vyprávějí o tom, že po roční šňůře si potřebují nutně odpočinout, Dylan koncertuje nepřetržitě již více než 20 let. V roce 1988 se vydal na své Nikdy nekončící turné (Never Ending Tour) a je na něm dodnes. Ročně to znamená kolem stovky koncertů na všech možných světadílech. Během června ho tak čeká několik koncertů v Evropě, aby se hned přesunul do USA. Kritiku si tento autor slavných protestsongů z 60. let nedávno vysloužil vystoupením v Číně. Po něm totiž musel čelit spekulacím tisku, že nechal čínské úřady cenzurovat své vystoupení.