Tři knižní tipy Libora Dvořáka

I na blížící se dobu prázdnin a dovolených myslel při výběru z knižních novinek překladatel a žurnalista Libor Dvořák. Čtenáři, kteří se chtějí pobavit, by měli sáhnout po dalším příběhu od P. G. Wodehouse o svérázném komorníkovi a jeho pánovi, tentokráte pod názvem Dobrá, Jeevesi. Napětí pak slibuje román Jamese Dickeyho Vysvobození. Příběh o čtyřech kamarádech, jejichž dobrodružná výprava se promění v adrenalinovou noční můru, byl i zfilmován. Do třetice vybral Dvořák knihu svého profesora, filozofa Iva Tretery. Jeho Vzpomínky na Bohumila Hrabala a na život vůbec z prázdninové četby trochu vybočují, ale s oběma předchozími knihami je spojuje příslib zajímavého počtení.

P. G. WODEHOUSE / Dobrá, Jeevesi
(Paseka, překlad Kateřina Hilská, 249 Kč)

Anotace: Další z knih příběhů Bertieho Woostera a jeho komorníka, s nimiž se čtenáři už seznámili v knihách Díky, Jeevesi, Dobrá práce, Jeevesi a Jen tak dál, Jeevesi. Tentokrát se Bertie rozhodne vzít věci do vlastních rukou poté, co zjistí, že jeho přítele Gussieho, zamilovaného do Madeline, se Jeeves rozhodl vyléčit z nesmělosti tím, že jej vyšle na maškarní bál v kostýmu Mefistofela. Bertieho úkol sblížit Gussieho a Madeline ale zkomplikuje dívčino přesvědčení, že zakřiknutým nápadníkem je ve skutečnosti on sám. Komentář Libora Dvořáka: „Tato kniha vychází v Česku poprvé, i když Wodehouse je i u nás autor velmi známý. Jde opět o příběh s klasickým anglosaským humorem. Tento titul jsem vybral proto, že se blíží prázdniny a dovolené a právě na tuto dobu to je ideální čtení.“

Komentář Libora Dvořáka (zdroj: ČT24)

James DICKEY / Vysvobození
(Argo, překlad Martin Svoboda, 328 Kč)

Anotace: Když Lewis jednoho dne osloví své tři kamarády, aby s ním na kanoích sjeli divokou řeku, zpohodlnělým měšťákům se do dobrodružství příliš nechce. Nakonec ale všichni souhlasí a vyrážejí do divočiny. Začátek předčí všechny jejich očekávání, idyla se ale mění v boj o přežití ve chvíli, kdy jsou přátelé napadeni místními obyvateli. Na první pohled triviální příběh skrývá symboly, motivy i dobové reminiscence na válku ve Vietnamu – knihu napsal Dickey v roce 1970. O dva roky později ji zfilmoval John Boorman. Komentář Libora Dvořáka: „Kniha Jamese Dicekyho, původně amerického básníka, na sklonku života také romanopisce, je zajímavá tím, že jde o archetypální příběh. Když budu volně parafrázovat autora: Ať děláme v životě cokoli, vždy to nakonec skončí záležitostmi těla. Zkrátka je to příběh přežití v divoké přírodě, napsaný jako dobrodružný, akční román, přestože se v něm prosazuje i Dickeyho básnický jazyk. Plně souhlasím s doslovem Marcela Arbeita, který Vysvobození přirovnává ke slavnému Pánu much Williama Goldinga.“

Ivo TRETERA / Vzpomínky na Bohumila Hrabala a na život vůbec
(Paseka, 449 Kč)

Anotace: Paměti filosofa Iva Tretery jsou obrazem české intelektuální scény druhé poloviny 20. století. V popředí stojí spisovatel Bohumil Hrabal a okolo něj další osobnosti vědy, politiky a kultury. Na pozadí této „historické fresky“ mohou čtenáři sledovat například řádění normalizátorů na Filosofické fakultě UK a Filosofickém ústavu ČSAV. Komentář Libora Dvořáka: „Profesor Tretera knihu nepojal jen jako vzpomínky na Hrabala, však se také jmenuje Vzpomínky na Bohumila Hrabala a na život vůbec. Jsou to klasické paměti, v nichž Tretera osvědčuje zcela mimořádný vypravěčský talent, velmi dobré postřehy a břitké soudy. Rozhodně v jeho textu lidé zejména mé generace najdou spousty vzpomínek, které se budou plně krýt s jejich.“

  • Dobrá, Jeevesi zdroj: Paseka http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2578/257764.jpg
  • Vysvobození zdroj: Argo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2578/257794.jpg
  • Vzpomínky na Bohumila Hrabala a na život vůbec zdroj: Paseka http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2578/257781.jpg