Khamoro se protančilo Prahou

Praha – Již pátým dnem pokračuje romský festival Khamoro. Centrem Prahy dnes prošel průvod romských tanečnic a hudebníků z různých zemí. Zájemci tak mohli vidět a slyšet třeba soubor z Indie, české uskupení Bachtale Apsa s frontmanem Máriem Bihárim či výskající tanečnice v barevných volánových sukních. Na programu byla mimo jiné konference o odstranění segregace ve vzdělávání. To, že romské děti často neoprávněně skončí v praktických (dřív zvláštních) školách, kritizovala nedávno lidskoprávní organizace Amnesty International. Právě prostřednictvím kultury mohou lidé změnit svůj názor v kladném slova smyslu.

Romští umělci v pestrých kostýmech se na svou každoroční cestu středem hlavního města vydali v poledne z Můstku. Přes Příkopy se dostali k Ovocnému trhu. Odtud zahnul průvod do Celetné a skončil na Staroměstském náměstí. Tady jednotlivé soubory předváděly hloučkům turistů i domácích kolemjdoucích své umění. V čele průvodu jel kočár tažený koňmi, kteří měli papírové květy v hřívách. Za vozem kráčeli vlajkonoši s prapory zemí, z nichž festivaloví účinkující do Prahy přijeli. Letos dorazili z 19 států, nechyběla vlajka romská.

Nejlepší indická dechovka

Video Reportáž Marty Machkové
video

Reportáž Marty Machkové

Velkou pozornost upoutala indická romská kapela Jaipur Maharaja Brass Band. Podle pořadatelů se tato devítičlenná formace považuje za jednu z nejlepších dechovek v indickém Rádžasthánu. Sedm muzikantů doprovází tanečnice a fakír. Potlesk si v průvodu i na Staroměstském náměstí vysloužil také hudebník Mário Bihári se svou skupinou Bachtale Apsa, která patří k nejlepším romským kapelám v Česku. Vychází z romské lidové muziky a inspiruje se i hudbou Balkánu. Ocenění čekalo pak třeba na bulharský Martin Lubenov Orkestar či na portugalské trio Ciganos d˙Ouro.

K dalším účinkujícím festivalu patří i maďarští EtnoRom, italští Alexian Group a také Les Tziganes Ivanovich se zpěvačkou Rayou. Všech sedm kapel, které hrají tradiční muziku, bude možné vidět a slyšet na závěrečném galakoncertu. Koná se v sobotu v pražském klubu SaSaZu. Ještě předtím se skupiny vystřídají ve čtvrtek a v pátek od 19:00 v klubu Roxy.

Eva Davidová, etnoložka:

„Už 600 let tu žijí Romové. Právě prostřednictvím kultury mohou lidé zlepšit svůj názor, protože je známo, že veřejné mínění se bohužel zhoršuje.“

Dnes také začala třídenní odborná konference o odstranění segregace ve vzdělávání. V praktických školách stále končí každé čtvrté romské dítě, mnohé neoprávněně. „Kromě toho, že jsou tam děti s lehkým mentálním postižením, tak jsou tam děti, které jsou jenom sociálně znevýhodněné,“ doplňuje ředitelka Amnesty International ČR Dáša van der Horst. V rámci romského festivalu Khamoro, který přibližuje romskou kulturu, se dnes hledalo řešení, jak zamezit segregaci ve střední a východní Evropě. Festivalu ale dominují kulturní témata.

Posláním festivalu je ukázat bohatství a mnohovrstevnost romské kultury a tradic, které jsou součástí české, evropské a světové kultury, a také přispět k integraci Romů do české společnosti a ke zlepšení vztahů mezi majoritní společností a romskou komunitou prostřednictvím prezentace romské kultury. Khamoro trvá do 28. května, kromě dnešního defilé následuje další bohatý program. Hlavním mediálním partnerem festivalu je Česká televize.