Plečnikův kostel jako projekční plátno

Praha – Pražské náměstí Jiřího z Poděbrad ozvláštnila v pondělí večer po setmění půlhodinová světelná a projekční show. Na dominantu náměstí, budovu kostela Nejsvětějšího srdce Páně, promítala skupina umělců PHASE audiovizuální performanci s hudebním doprovodem. Akci nazvané IllumiNATION, která se konala v rámci čtvrtého ročníku festivalu Žižkov sobě, si nenechaly ujít stovky lidí.

V přítmí náměstí se stěna u hlavního vchodu kostela proměnila v promítací plátno, na němž se objevily výjevy z husitských válek, nebo ve střelnici odkazující na lidovou zábavu bývalých obyvatel Žižkova a tzv. pražského pepíčkovství.

Druhá, abstraktnější část projekce měla vyzdvihnout architekturu kostela, jehož stavba byla realizována v letech 1928 až 1932 podle projektu slovinského architekta Josipa Plečnika. Kostel byl loni zařazen mezi národní kulturní památky, Česko se nyní snaží o jeho zápis i na seznam památek UNESCO. „Chtěli jsme upozornit na krásnou budovu,“ potvrdil člen skupiny PHASE Jindřich Trapl.

Video Reportáž Pavly Sedliské
video

Reportáž Pavly Sedliské

Při audiovizuální show nechyběl ani videomapping, vizuální umění bořící perspektivnu vnímání objektu. Podobné projekty získávají v Česku na oblibě nejen mezi umělci, čím dál více si jich všímá třeba i reklamní průmysl. „Je inspirující, že je to velké a hodně vidět, jako když máte velkou galerii ve volném prostoru,“ dodává Trapl.

V hlavním městě mohli lidé videomapping zhlédnout už dvakrát, pokaždé na staroměstském orloji. Náměstí Jiřího z Poděbrad zažilo světelnou show v takovém měřítku poprvé. Organizátoři doufají, že ale ne naposledy a že se akci podaří příští rok zopakovat.

IllumiNATION
IllumiNATION
Více fotek
  • IllumiNATION autor: Vít Šimánek, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2620/261957.jpg
  • IllumiNATION autor: Vít Šimánek, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2620/261956.jpg
  • IllumiNATION autor: Vít Šimánek, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2620/261955.jpg