Filmový Alois Nebel odpíská odjezd do kin v září

Praha - Filmová adaptace komiksu Alois Nebel spisovatele Jaroslava Rudiše a výtvarníka Jaromíra 99, kterou natočil debutující režisér Tomáš Luňák, přijde do českých kin 29. září. K realizaci filmu byla poprvé v české kinematografii použita technologie kombinující hraný a kreslený film. Snímek, jenž na plátna uvede Michala Krobota, Aloise Švehlíka nebo Karla Rodena, vznikl s přispěním České televize.

Alois Nebel byl uveden jako první komiksový román v moderní české historii. Nejprve v roce 2003 vyšla kniha Bílý Potok a po jejím úspěchu následovaly dva další díly - Hlavní nádraží a Zlaté Hory. Ty završily trilogii, jež byla jako celek uvedena v roce 2006.

Filmový příběh výpravčího Aloise Nebela v podání Miroslava Krobota se odehrává v roce 1989 v zapadlé železniční stanici Bílý Potok v Jeseníkách; společnost hrdinovi dělá výhybkář Wachek (Leoš Noha), který se svým otcem (Alois Švehlík) kšeftuje s důstojníky sovětské armády. Poklidnou atmosféru horské stanice naruší Němý (Karel Roden), který překročí se sekyrou v ruce hranice, aby pomstil svou matku.

Samotářskému Nebelovi se často zjevuje německá oběť poválečného odsunu Dorothe (Tereza Voříšková); halucinace ho přivedou až do blázince a připraví ho o zaměstnání. Na cestě do Prahy najde na WC na hlavním nádraží svou životní lásku, toaletářku Květu (Marie Ludvíková); vrací se zpět do hor vybojovat vítězný boj s temnými stíny minulosti.

V dalších rolích se ve filmu objeví Marek Daniel, Ondřej Malý, Simona Babčáková a Ivan Trojan. Autorem hudby je kytarista kapely Priessnitz Petr Kružík.

Snímek, který vznikl v koprodukci České televize, je prvním českým celovečerním filmem natočeným technologií zvanou rotoskopie. Záběry natočené s herci jsou překresleny ve stylu komiksové předlohy.

Výtvarník Jaromír 99, který je zpěvákem skupiny Priessnitz, se při kreslení Nebela nechal inspirovat americkým komiksem 50. let, socialistickým realismem a motivy starých papírových vystřihovánek, které zůstávají typickou formou lidového umění v Jeseníkách. Komiks vyšel také v Německu a Polsku. 

Světová práva na film s rozpočtem přes 75 milionů korun již koupila podle mluvčí filmového štábu německá společnost The Match Factory, jež mimo jiné distribuuje filmy režisérů Toma Tykwera, Akiho Kaurismäkiho a také snímek Strýček Búnmí thajského režiséra Aphičatponga Vírasetchakuna, který byl loni oceněn Zlatou palmou na filmovém festivalu v Cannes.