Tour Lukáše Rittsteina jede do světa

Praha - Desetitunový objekt ve tvaru autobusu od výtvarníka Lukáše Rittsteina se po téměř roce vydává na cestu z Centra současného umění DOX do zahraničních galerií. Ještě dnes by mělo dílo dorazit do drážďanského Albertina, na podzim by se pak měl monumentální objekt vydat i na zámořskou plavbu do Spojených států. Informovala o tom Michaela Šilpochová z Centra DOX.

Holešovické centrum DOX bylo vůbec první zastávkou Rittsteinova autobusu. Na terase této galerie byl od loňského podzimu, kam byl instalován u příležitosti předávání Cen Jindřicha Chalupeckého. „Ještě dnes by měl objekt dorazit do Drážďan, kde bude vystaven před budovou muzea umění Albertinum,“ doplnila Šilpochová s tím, že i přes drobné technické obtíže, byl přesun desetitunového objektu z venkovní terasy ve druhém patře galerie na silnici poměrně hladký.

Lukáš Rittstein:

„Přestože výhled ze sedadel je velkolepý, řízení je cestujícím skryto. Smysl a cíl našeho dočasného výletu na planetu Zemi je neznámý.“

Video Reportáž Ivy Němcové
video

Reportáž Ivy Němcové

Speciálně upravený dálkový autobus, který Rittstein sám označuje jako „antropologický putovní monument“, je jedním z mnoha uměleckých děl, ve kterých se autor zabývá konfrontací dvou odlišných kultur. Střechou a předním sklem autobusu prochází velká ocelová roura. Návštěvníci přesto mohou do objektu nastoupit a usadit se do polstrovaných sedadel. Jako „pasažéři“ potom sledují filmový záznam ze svatby z donucení na Nové Guineji.

Terasa galerie DOX prázdná nezůstala. „Už nyní jsou na ní čtyři menší objekty od dalšího českého sochaře Aleše Veselého. Jeho třináctitunový monumentální objekt bude vystaven ve dvoře,“ doplnila Šilpochová. Expozice nese název Trvání a setrvání a potrvá do konce září.

Desetitunový objekt ve tvaru autobusu od výtvarníka Lukáše Rittsteina se 20. června vydal po téměř roce na cestu z pražského Centra současného umění DOX do drážďanské galerie Albertinum.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24