Na transformaci má Státní operu připravit Rappl

Praha - Slovinský režisér a scénograf Rok Rappl, který bude od 1. ledna příštího roku šéfem opery Národního divadla (ND), bude zároveň od letošního 1. července uměleckým šéfem opery Státní opery Praha (SOP). Úkolem Rappla, který je známý pod uměleckým jménem Rocc, bude připravit SOP na transformaci, která má od 1. ledna 2012 vybudovat silný národní operní soubor.

Funkce uměleckého šéfa SOP nebyla v současné době obsazena. Rappl v současnosti vede operu Národního divadla Brno. „V následujících dnech se budu chtít detailně seznámit s uměleckými soubory a provozem obou oper a vytvořit odpovídající harmonogram transformace,“ prozradil své nejbližší plány.

Plánovaná transformace pražské operní scény počítá s tím, že se Státní opera k 1. lednu příštího roku majetkově propojí s Národním divadlem. Hlavním důvodem je podle ministra kultury Jiřího Bessera především účelné vynakládání finančních prostředků. Cílem transformace je také, podle ředitele ND a pověřeného šéfa SOP Ondřeje Černého, zlepšit podmínky pro práci všech souborů, které jsou nyní podfinancované.

„Kolem transformace opery v Praze vznikla řada dezinformací. Nehledě na tyto fámy, i po sloučení obou subjektů zůstanou dva sbory a dva orchestry, u nichž bude zachováno i jméno spojené tradicí s Národním divadlem a Státní operou,“ uvedl Černý. Spojen bude sólistický ansámbl a jeden bude také umělecký šéf opery. Spojený baletní soubor povede současný šéf baletu ND Petr Zuska.

"Mým dlouhodobým cílem…

0… je dramaturgicky zastřešit operní produkci ve třech nejvýznamnějších pražských divadelních domech. Dnes si mezi sebou v Praze konkurují dva operní soubory. Já jsem ale přesvědčen, že naší ambicí má být schopnost konkurovat předním operním domům v Evropě." /Rok Rappl/

Zaměstnanci Státní opery tyto změny odmítají, trvají na samostatnosti obou souborů. Domnívají se, že za transformací naplánovanou na léta 2012 až 2015 stojí spíše ekonomické zájmy ministerstva kultury než snaha o zvýšení umělecké úrovně. V případě Rocca poukazují na jeho mládí a nezkušenost.

Spory kolem propojení Státní opery s ND, které prosazuje ministr kultury Jiří Besser, bude řešit středeční veřejné slyšení v Senátu. Zástupci SOP 14. června předali Senátu petici s 18 tisíci podpisy za zachování jejího operního i baletního souboru. Předseda pořádajícího senátního kulturního výboru Jaromír Jermář (ČSSD) chce přivést do jednacího sálu horní komory zástupce všech zúčastněných stran.