Poslední rozloučení s Josefem Sukem

Praha - Za zvuků varhan dnes v Dvořákově síni pražského Rudolfina hodinu před polednem proběhlo veřejné rozloučení s houslovým virtuosem Josefem Sukem, který zemřel po těžké nemoci 7. července ve věku 81 let. Pietní akt zorganizuoval festival Pražské jaro společně s Českou filharmonií. Na vzpomínkovém obřadu promluvil ministr kultury Jiří Besser. O hudební doprovod se vedle varhaníka Aleše Bárty postaralo Heroldovo kvarteto a pěvec Ivan Kusnjer. Pravnuk Antonína Dvořáka a vnuk skladatele Josefa Suka bude 15. července pochován v rodinné hrobce na vyšehradském hřbitově. Zádušní mše se uskuteční od 11:00 v chrámu sv. Petra a Pavla na Vyšehradě.

Už půl hodiny před začátkem obřadu čekaly ve frontě desítky lidí, kteří se chtěli podepsat do kondolenční knihy. Mezi nimi i byl i houslista Pavel Šporcl, pražský primátor Bohuslav Svoboda, herec Václav Postránecký nebo muzikolog Aleš Březina. Přítomna byla také Sukova manželka Marie.

„Určitě se zúčastním i pátečního posledního rozloučení. Nepochybně budu na svých koncertech aspoň jednou větou nebo jednou částí uctívat památku Josefa Suka, protože jsem ho považoval za přítele. V srdci bude stále se mnou,“ řekl Šporcl.

Ministr kultury Jiří Besser (vlevo) a pražský primátor Bohuslav Svoboda (druhý zleva) kondolují vdově Marii Sukové (vpravo).
Zdroj: ČTK

Na pódiu s velkou Sukovou fotografií a množstvím věnců, například od České filharmonie, Českého rozhlasu, parlamentu, Sukova komorního orchestru či Sukových studentů, přednesl projev ministr kultury Jiří Besser. „Loučíme se s mistrem ve stejné síni, kde 6. listopadu 1954 vystoupil na svém prvním recitálu. Loučíme se v sále, který se vždy vybaví při vzpomínce na jeho jedinečné umění,“ uvedl Besser.

Asi čtyřicetiminutové rozloučení zakončila Bachova skladba Jesus bleibet meine Freude.

Nejbližší pozůstalí v Dvořákově síni pražského Rudolfina, kde se 14. července uskutečnilo poslední rozloučení s houslovým virtuosem Josefem Sukem.
Zdroj: ČTK

Josef Suk se narodil 8. srpna 1929 v Praze. Už v dětských letech byl v houslové hře žákem Jaroslava Kociana, v letech 1946-51 studoval houslovou hru na pražské konzervatoři a v letech 1951-53 na AMU. Byl krátce primáriem Pražského kvarteta (1950-52). Po absolutoriu působil v letech 1953-55 jako zástupce koncertního mistra činoherního orchestru Národního divadla, poté jako sólový a komorní hráč. V roce 1952 založil Sukovo trio, v letech 1961-90 byl sólistou České filharmonie. Od ledna 1992 do prosince 2000 byl uměleckým vedoucím a dirigentem Sukova komorního orchestru.


Video Z Rudolfina informuje Iva Němcová
video

Z Rudolfina informuje Iva Němcová

Suk spolupracoval s řadou předních hudebních osobností a vystupoval po celém světě. Působil i jako pedagog. Během své dráhy natočil snímky pro domácí i zahraniční gramofonové firmy, které získaly řadu cen. V roce 1999 získal platinovou desku Supraphonu za 1,112.000 prodaných nosičů.