Hudební hvězdy září nad Krumlovem

Český Krumlov – Mezinárodní hudební festival Český Krumlov slaví v roce 2011 jubilejních 20 let své existence. Tváří festivalu se při této příležitosti stala jedna z nejvýznamnějších osobností hudebního světa Plácido Domingo, jehož vystoupením oslavy vyvrcholí dne 20. srpna. Festival startuje dnes operním galakoncertem mexického tenoristy Ramóna Vargase a dále nabídne řadu sestávající celkem z 15 koncertů různých žánrů na 5 různých místech Českého Krumlova. Chybět nebude ani tradičních 6 operních představení inscenovaných na Otáčivém hledišti ve spolupráci s Jihočeským divadlem v Českých Budějovicích – tentokráte za účasti dalšího významného operního pěvce Josého Cury v novém nastudování Leoncavallovy opery Komedianti.

Dramaturg Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov Lubomír Herza přiznává, že pro něj je Vargas naprosto ojedinělý zjev, a mluvčí festivalu Lucie Johanovská informovala o tom, že bylo nutno pro velký zájem přidat vstupenky.

Hned druhý koncert víkendu pak odehraje violoncellista Mischa Maisky, jehož hra je v programu popsána: „Expresivita bez povrchního přehrávání, elegance bez plochých dramatických gest, přesnost bez mechanické těžkopádnosti… jen nádherně lahodný a sytý tón violoncella, střízlivý výraz, koncentrovaná vášeň… zkrátka zralost, inteligence, síla a srdce.“

Mischa Maisky
Zdroj: Hud. festival Č. Krumlov

Po obrovském úspěchu z loňského roku se do Českého Krumlova vrátí i José Cura, který v opeře Komedianti na Otáčivém hledišti vystoupí šestkrát. „On si ten prostor doslova zamiloval. Už v průběhu loňského ročníku jsme se domluvili, že vystoupí v Komediantech,“ doplnil Herza.

Festivalovou přehlídku ukončí třetí z velikánů pěveckého nebe Plácido Domingo. „Dostat ho sem byl úspěch, ze kterého mám obrovskou radost,“ pyšně komentoval prezident festivalu Jaromír Boháč účast pěvecké superhvězdy.

Video Reportáž Veroniky Kabátové
video

Reportáž Veroniky Kabátové

Na festivalové pódium se ale vrátí také muzikálová show z broadwayských jevišť, dále proběhne mimo jiné i večer slovenských umělců, diváci uvidí hvězdy světového jazzu či argentinského tanga.