Pouliční divadlo vchází dveřmi z nultého bodu

Praha - Do Prahy se sjeli pouliční performeři, divadelníci a klauni - začíná první ročník festivalu Za dveřmi je Nultý bod, který českou metropoli míní proměnit v jedno velké divadelní jeviště. Pozvání pořadatelů přijaly divadelní skupiny z Evropy i Asie. Festival potrvá do 24. července. První vystoupení se odehrálo dnes, úderem čtvrté hodiny odpoledne, přímo na Staroměstském náměstí. Odtud odstartoval průvod novodobých kejklířů z tuzemské skupiny V.O.S.A. Theatre, kteří Pražanům a turistům předvedli své monstrózní pojízdné stroje, které nedávno vzbudily pozdvižení i na světové výstavě EXPO 2010 v Šanghaji.

„Zahájení přilákalo stovky diváků, a to jsme teprve na začátku. Předpokládáme, že by návštěvnost na performancích v centru Prahy mohla dosáhnout i tisíců,“ řekl jen pár minut po zahájení jeden z pořadatelů Petr Boháč.

Mezinárodní projekt vznikl spojením dvou divadelních festivalů - přehlídky pouličního divadla Za dveřmi a festivalu fyzického divadla a klaunérie Nultý bod. „Oba festivaly mají za sebou tři, čtyři roky existence. Jejich konání se míjelo vždy asi o týden, takže začaly postupně spolupracovat na společné propagaci a letos poprvé došlo k přímému spojení,“ vysvětlil producent projektu Jakub Vedral.

Video Rozhovor s Petrem Boháčem
video

Rozhovor s Petrem Boháčem

Rozhovor s Petrem Boháčem

uk:18.7.2011

Ze Staroměstského náměstí informuje Mario Kubaš

Z původně menších, komorních akcí se tak stal středně velký festival, který se těší hojné zahraniční účasti. Do metropole přijeli divadelníci, loutkáři, klauni a mimové z asi 12 zemí, včetně Japonska, Itálie, Velké Británie nebo Polska, kde má pouliční divadlo velkou tradici. Řada představení se navíc v Praze dočká své české premiéry.

„Spolupráce se přímo odráží v podtitulu akce, který zní Jiný festival, jiné divadlo. Za dveřmi je Nultý bod nabídne divákům v jednom jediném týdnu přes 25 divadelních akcí, které se odehrají v Divadle v Celetné, ale také na Staroměstském náměstí, na Ovocném trhu a na dalších místech v Praze,“ doplnil Boháč.

Za dveřmi je Nultý bod
Za dveřmi je Nultý bod

Počínaje dnešním dnem tak budou moci příznivci divadla zhlédnout každý den dvě odpolední představení v ulicích, hlavní vystoupení v Divadle v Celetné, po kterém pak bude na veřejném prostranství následovat další pozdně večerní představení. V rámci doprovodného programu nabídne festival i několik workshopů.

Hlavními hvězdami letošního ročníku bude například ceněný polský divadelní ansámbl Teatr Kana, který vede jeden z hlavních představitelů takzvané nové vlny polského divadla Zygmunt Duczyński, britská divadelní umělkyně Nola Raeová, jež si získala diváky ve více než šedesáti zemích světa, ruská divadelní skupina BlackSKYWhite nebo vizuální performer Grotest Maru z Berlína, který divákům v Praze nabídne hned dva své projekty.

Za dveřmi je Nultý bod / Teatr Novogo Fronta
Za dveřmi je Nultý bod / Teatr Novogo Fronta

Venkovní představení jsou zdarma, vstupenky do Divadla v Celetné a do prostor v Bubenské 1 jsou k dostání v síti Ticket Portál nebo na místě konání. Ceny se pohybují od 180 do 250 korun.