Bez Mao Ce-tunga se Potter do Číny nepodívá

Peking - Bitva s lordem Voldemortem nebyla, zdá se, pro Harryho Pottera poslední. Čeká ho ještě jedna s čínskou filmovou distribucí a svého soupeře - Mao Ce-tunga - musí nechat navíc nejprve vyhrát. Poslední díl potterovské ságy totiž bude uveden do čínských kin až poté, co nový propagandistický snímek Začátek velké obrody o vývoji čínské komunistické strany zhlédne dostatek diváků.

Čínské úřady údajně stanovily, že snímek oslavující letošní 90. výročí založení strany, musí v této zemi s 1,3 miliardy obyvatel vydělat v přepočtu 2,15 miliardy korun. Zájem ale není tak velký, jak se asi čekalo. Tržby dosáhly zatím jen 793 milionů korun, což je sice víc než v případě většiny státem financovaných filmů, ale přitom ani ne polovina požadované částky.

Úřady proto zdržují uvedení čínskými diváky napjatě očekávaných hollywoodských trháků, jako je Harry Potter a Relikvie smrti - 2. část či Transformers 3.

Andy Warhol / Mao Ce-tung - obraz ze sbírky herce Dennise Hoppera; Hopper na počátku 70. let na obraz ve Warholově obrazu dvakrát vystřelil.
Zdroj: Christie\'s

Čínská internetová komunita proto vyzývá každého Číňana, aby si nenechal komunistický film, v němž se objevuje i slavný hongkongský herec Chow Yun-Fat, známý z oscarového snímku Tygr a drak či filmů Anna a král a Válka gangů, ujít. „Fanoušci musejí přesvědčit své otce, matky, otce, strýce, tety, dědečky, babičky a další, aby šli na Začátek velké obrody. O to dřív budeme mít Pottera v kinech,“ citoval britský list Guardian jednoho z čínských bloggerů.