Narozeniny Havla připomenou výstavy fotografií

Praha - Na začátku října se v Praze uskuteční u příležitosti 75. narozenin bývalého prezidenta Václava Havla dvě výstavy fotografií a dobových dokumentů. První se bude konat v Centru současného umění DOX, druhá bude umístěna na pěší zóně Anděl. Termíny začátku výstav pořadatelé ještě upřesní. Havlovy narozeniny připadají na 5. října.

„Výstava v DOXu bude zahájena 9. nebo 10. října, stále ještě jednáme s nadací Forum 2000, aby byla součástí programu. A termín venkovní výstavy na Smíchově čeká na potvrzení, určitě však začne až po otevření expozice v DOXu,“ uvedl šéf galerie DOX Jaroslav Anděl.

V DOXu si budou moci lidé prohlédnout výstavu s názvem Luciferův efekt: Dobří lidé mlčeli, která nabídne nejen fotografie z Havlova života, ale také různé instalace, videa, malby, objekty a další umělecká díla. Venkovní výstava na pěší zóně Anděl ponese název Konfrontace. Fotografie, vybrané dokumenty a citáty z posledních desetiletí na 30 panelech divákům připomenou významné historické okamžiky i každodenní výjevy z Havlova domácího života.

Centrum současného umění DOX
Centrum současného umění DOX

„Leitmotivem zde bude osobnost Václava Havla a tři role vymezující jeho životní dráhu - dráhu kritického občana, hájícího základní lidské svobody; politika, vyrovnávajícího se s otázkami moci a kompromisu a veřejného intelektuála, vyjadřujícího se k tématům odpovědnosti a identity,“ uvedl Luděk Sefzig z tiskového oddělení Prahy 5.

Havel se v současné době zotavuje z březnového zánětu dýchacích cest. Po březnové nemoci se letos Havel několikrát objevil na veřejnosti. Stihl například premiéru filmu Odcházení, který loni režíroval podle své divadelní hry. Na jaře se také nechal spolu s dalšími osobnosti vyfotit na charitativní výstavu v Museum Kampa. Fotografie se dražily a výtěžek posloužil k podpoře výroby informačních materiálů o onkologických onemocněních.

Václav Havel
Václav Havel