Ministr kultury zrušil prohlášení o kulturní památce

Praha – Ministr Jiří Besser zrušil prohlášení gotických sklepů poblíž Národní třídy v Praze kulturní památkou. Věc vrátil ministerským úředníkům k novému posouzení. Ministerstvo prohlásilo sklepy památkou již na přelomu roku, investor ale proti rozhodnutí podal rozklad. V místech, kde byly sklepy objeveny, má vyrůst multifunkční stavba Copa centrum. Velmi zachovalé sklepy archeologové odkryli v létě 2009 pod pozůstatky domů, které byly zbořeny při výstavbě metra v 70. letech minulého století. Kvůli překvapivě dobrému stavu archeologové požádali o jejich prohlášení za památku.

„Uvedené rozhodnutí ministerstva kultury bylo rozhodnutím pana ministra (v rámci řízení o rozkladu) zrušeno a vráceno k dalšímu šetření,“ uvedla Eva Tichá z ministerstva kultury. Důvod, proč Besser takto rozhodl, ministerstvo neuvedlo. Pokud by se gotické sklepy ve Spálené ulici staly kulturní památkou, musel by je investor ochránit a zabránit jejich zničení. Znamenalo by to pro něj omezení počtu parkovacích míst v podzemních podlažích.

Podle archeologa Tomasze Cymbalaka z Národního památkového ústavu, který vedl záchranný výzkum, se musí v současné době ke sklepům přistupovat tak, jako by již byly za památku prohlášeny. Dodal, že schvalovací proces jim prozatím zaručuje zachování, ideální situací ale není ani pro jednu stranu. „Investor má tak trochu svázané ruce a sklepy jsou v takovém vzduchoprázdnu,“ poznamenal.

V současné době jsou klenby sklepů zajištěny výdřevou proti případnému zřícení. Podle Cymbalaka by bylo ještě potřeba zvenčí zabezpečit odhalené konstrukce. „Nyní je to uděláno jen v minimální míře,“ řekl.

Jak dlouho bude další řízení trvat, není zatím jasné. „Do roka a do dne snad budeme vědět, co dál,“ poznamenal Cymbalak s poukazem na to, že ukončené řízení trvalo více než rok.

Zachovaný soubor suterénních prostor náležel k řadovým domům postaveným na parcele Nového Města pražského, založeného Karlem IV. Sklepy zabírají plochu přibližně 550 metrů čtverečních.

Gotický sklep pod Národní třídou
Gotický sklep pod Národní třídou

V minulých měsících Besser vyvolal některými svými kroky ostrou kritiku, podle níž jeho rozhodnutí nahrávají developerům. Kritikům se například nelíbí schválení demolice domu na Václavském náměstí nebo postoj ministra v kauzách o zachování Nákladového nádraží Žižkov.