Sedláčkovy plány: Beneš, Gottwald a Kurvahošigutntág 2

Uherské Hradiště – Komorní dramata z klíčových okamžiků českých dějin připravuje pro Českou televizi režisér a scenárista Robert Sedláček. S Bolkem Polívkou pracuje také na scénáři druhého dílu úspěšné komedie Věry Chytilové Dědictví aneb Kurvahošigutntág. „To jsou ostřejší horizonty mých plánů,“ řekl Sedláček, který dnes na Letní filmové škole v Uherském Hradišti v předpremiéře uvedl televizní snímek Sráči.

„Je to asi týden zpátky, co mi zavolal Bolek Polívka, a už jsme se dvakrát na několik hodin sešli. Ukázal mi svůj návrh scénáře a oslovil mě, jestli bych s ním nedopsal a nenatočil Dědictví aneb Kurvahošigutntág 2,“ uvedl režisér. Polívka ohlásil natáčení druhého dílu Dědictví loni v létě. Nový film prý bude pokračováním osudů bodrého venkovana Bohuša, který pohádkově zbohatl díky nečekanému dědictví. Děj se posune o 20 let dál. „Zase by v tom měl být odraz současné doby s kouskem vnitřního folkloru,“ řekl tehdy Polívka.

Scénáře k dramatům z českých dějin pro Sedláčka píše Pavel Kosatík. „Jsou o setkání Beneše a Emanuela Moravce po Mnichovu, o setkání Gottwald-Beneš poté, co padla poslední demokraticky zvolená vláda v únoru 1948, či o setkání Gottwald-Slánský poté, co zjistí, že Stalin chce hlavu jednoho z nich. Mám první scénář na stole a jsou to výborné texty,“ řekl Sedláček.

Rodinné hodnoty ctím. Akorát se v nich nedá žít…

Osmatřicetiletý zlínský rodák, tvůrce úspěšných snímků Muži v říji a Největší z Čechů, na LFŠ v předpremiéře ve čtvrtek uvede také celovečerní moralitu o nevyhnutelné spravedlnosti Rodina je základ státu. „Když si prohlédnete poslední názvy mých filmů, zjistíte, že jsou hodně ironické. Největší z Čechů, Rodina je základ státu, Sráči. Navzdory tomu jde v tom filmu o vážné věci. Je to paradox, já vlastně rodinné hodnoty ctím. Akorát se v nich nedá žít,“ poznamenal režisér.

Muži v říji
Zdroj: ČT24/Česká televize

Sedláček vystudoval dokumentární tvorbu na pražské FAMU. V roce 2006 natočil celovečerní film Pravidla lži z prostředí terapeutické komunity a za scénář získal Českého lva. Věnuje se i politickým dokumentům. V programu letošní LFŠ se objevily například snímky V hlavní roli Gustáv Husák nebo Tenkrát 2: Šance pro Slovensko. Muž, jenž od dokumentů k hraným filmům přešel proto, že „dokument jako materie ke sdělení něčeho lidem se mu vyčerpal“, zvažuje nyní i návrat k dokumentární tvorbě.

„Pořád mám pocit, že dokumenty mi ukazují víc než hrané filmy. V Uherském Hradišti mě nejvíce zasáhl film o Ceauşeskovi, tříhodinový, naprosto skvělý. Divné, jsem rozpolcený a po dokumentu se mi stýská,“ řekl Sedláček. V budoucnu by tvůrce profilů Václava Bělohradského, Františka Čuby nebo Miloše Zemana rád natočil dokumenty o předním archeologovi středověku Tomáši Durdíkovi a o sociologovi Janu Kellerovi. „Jsou to osobnosti, které mě velmi dráždí, jejich myšlenkový horizont,“ přiblížil.

Letošní 37. ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti nabízí všechny Sedláčkovy celovečerní filmy, sekce Visegrád talent je navíc doplněna o řadu jeho dokumentů. Co se předpremiér týče, tak film Rodina je základ státu s Igorem Chmelou v hlavní roli uvidí diváci v kinech v říjnu a televizní snímek Sráči s Jiřím Bartoškou a Jaroslavem Pleslem v rolích zkorumpovaných policistů se na obrazovce objeví v příštím roce.