Román o české židovské rodině nominován na prestižní cenu

Londýn - Čtyři debutující romanopisci a tři Kanaďané jsou v širší nominaci na Man Bookerovu cenu, která je nejprestižnějším oceněním pro román v angličtině. Ve výběru třinácti děl je také kniha Far to Go (Daleká cesta) kanadské autorky Alison Pickové o osudech židovské rodiny v Československu na počátku druhé světové války a o dětských transportech, které umožnily některým židovským dětem dostat se do bezpečí.

Mezi nominovanými je jeden dosavadní vítěz ceny, Alan Hollinghurst. Ocenění získal už v roce 2004 za knihu Linie krásy a do užší nominace se dostal i v roce 1994. Tentokrát je navržen za rodinnou ságu The Stranger's Child. Další známý autor Julian Barnes je nominován s románem The Sense of an Ending (Pocit konce). V minulosti se dostal třikrát do užšího výběru, ale cena mu zatím unikla. V užší nominaci byl už také Ir Sebastian Barry, který byl nyní navržen za román On Canaan's Side.

Pětičlennou porotu letos vede bývalá šéfka britské kontrarozvědky MI5 Stella Rimingtonová, která sama napsala pět špionážních románů. „Nominované knihy mají široký záběr od Divokého západu po multietnický Londýn přes Moskvu a Bukurešť po studené válce a jsou mezi nimi čtyři debuty,“ uvedla Rimingtonová.

Picková vychází z osudů své rodiny

Za Kanaďany byli nominováni Patrick deWitt za „antiwestern“ The Sisters Brothers, Esi Edugyanová za román o černošských jazzových hudebnících v Německu 30. let Half Blood Blues a šestatřicetiletá Alison Picková. Její kniha Far to Go líčí osudy židovské rodiny Bauerových v Československu v letech 1938 a 1939.

Alison Picková / Far to Go
Alison Picková / Far to Go

Picková do jisté míry vychází z osudů své rodiny. Její prarodiče žili do roku 1939 v Praze a uprchli před Hitlerem do Kanady, kde žili jako křesťané. Picková zjistila, že je židovka až jako dospělá a při psaní Far to Go konvertovala k judaismu.

Její román se zaměřuje na sekulární židovské manžele Bauerovi, kterým se nepodaří z okupovaného Československa před nacisty již uniknout. Umístí ale aspoň svého šestiletého syna do jednoho z vlaků, který zorganizoval Nicholas Winton a který ho dostane do bezpečí do Skotska.


Alison Picková
Alison Picková

Podle britských recenzentů je nejvýraznějším debutem Pigeon English od Stephena Kelmana, který dříve pracoval jako skladník a sociální pracovník a pro svůj první román si vybral jako téma vraždu desetiletého nigerijského chlapce na londýnském sídlišti Peckham. Debutanty jsou také A. D. Miller (Snowdrops, Sněženky), Yvette Edwardsová s románem A Cupboard Full of Coats (Skříň plná kabátů) situovaným do východního Londýna a Patrick McGuinness. Millerův román se odehrává v současné Moskvě, zatímco McGuinness líčí v románu The Last Hundred Days (Posledních sto dní) konec režimu Nicolae Ceaušeska v Rumunsku.

Seznam doplňuje viktoriánský thriller DJ Taylora Derby Day, jedenáctý román Carol Birchové Jamrach's Menagerie o potopení velrybářské lodi v 19. století a román Jane Rogersové The Testament of Jessie Lamb (Závěť Jessie Lambové).

Sázkové kanceláře favorizují Hollinghursta

Sázkové kanceláře považují za favorita Hollinghursta (5:1) před Barnesem (6:1). Šest knih užšího výběru bude oznámeno 6. září a vítěz 18. října. Dostane 50 tisíc liber (1,4 milionu korun), zatímco finalisté po 2 500 librách.

Howard Jacobson
Howard Jacobson

Loni získal Man Bookerovu cenu anglický spisovatel a novinář Howard Jacobson za humoristický román The Finkler Question (Finklerova otázka). Stejně jako u všech předcházejících vítězů to pomohlo prodeji jeho románu, kterého se prodalo na čtvrt milionu výtisků.

Před dvěma lety se do užší nominace dostal román Angličana Simona Mawera Skleněný pokoj o židovsko-křesťanském manželském páru v předválečném Československu, který je inspirován osudy známé vily Tugendhat.