Na Pražském hradě hrají komedii o řízení státu

Praha - Slovensko-českou komedii Oko za oko – niečo za niečo uvedou od 2. do 6. srpna na Pražském hradě Letní shakespearovské slavnosti. Stále platnou hru o tom, jak co nejlépe řídit stát, uvidí letos diváci v pražské premiéře. Krásnou a ctnostnou Isabelu hraje populární česká herečka Ivana Jirešová, navenek čestného soudce, zákonodárce a vladaře Angela ztvární Richard Stanke. Jako knížete Vicenzia lze vidět Martina Trnavského. Satiru s mnoha zábavnými i politicky aktuálními momenty režíroval Michal Vajdička: Respektovaný slovenský divadelník už nastudoval pro slavnosti titul Antonius a Kleopatra. Slovenský překlad je dílem Ľubomíra Feldeka, pasáže v češtině přeložil Martin Hilský. Hudbu složil Marián Čekovský.

Zdroj: Agentúra JAY Production Autor: Peter Frollo

„Název Oko za oko - něco za něco podle mě dobře vystihuje stále rozšířenější způsob jednání mezi lidmi i mezi politiky,“ říká režisér Michal Vajdička, podle něhož je právě ono „něco za něco“ nejdůležitějším tématem celé inscenace. „A ta nevypráví ani tak o pomstě jako spíš o bezcharakterním vydírání,“ dodává režisér hry, jejíž uvedení loni v Bratislavě končívala ovacemi diváků vestoje.

„Angelo je mocný a zdánlivě bezúhonný muž, jehož chování je ovšem vrcholem pokrytectví, egoismu a zla,“ naznačuje Ivana Jirešová Angelův vztah k postavě Isabely. Ta se u něj pokusí zachránit svého k smrti odsouzeného bratra Claudia. Od Angela se však dočká pouze šokujícího „obchodního návrhu“ - za život bratra mu má věnovat svoje panenské tělo. „Jenže Isabela je novicka a touží vstoupit do kláštera, věří tudíž v něco víc než jen v materiální svět,“ říká Ivana Jirešová, jejíž scéna s Richardem Stankem v roli Angela patří k vrcholům představení.

Video Rozhovor s divadelní kritičkou Marií Reslovou
video

Rozhovor s divadelní kritičkou Marií Reslovou

Rozhovor s divadelní kritičkou Marií Reslovou

UK - 3.8.11

Reportáž Jiřího Svobody

Překladatel Ľubomír Feldek:

„Vladař se především musí uchránit pokušení stavět sám sebe nad zákon.“


Od 8. do 20. srpna pokračují Shakespearovské slavnosti reprízou hry Jindřich IV.: Také na toto představení, stejně jako na Oko za oko, lze v Praze ještě sehnat vstupenky. Veselé paničky windsorské a zejména Zkrocení zlé ženy – komedie, které se na program vracejí ve druhé polovině srpna a na začátku září - jsou až na pár posledních míst vyprodány.

Daniel Fisher (Claudio), Ivana Jirešová (Izabela)
Zdroj: Agentúra JAY Production
Autor: Peter Frollo