Marie Rottrová končí s koncerty. Prý je nejvyšší čas

Praha - Po šansoniérce Haně Hegerové a kapele Psí vojáci oznámila úmysl skončit s koncertní činností i Marie Rottrová. Svůj odchod z pódií plánuje devětašedesátiletá zpěvačka po plánovaném podzimním turné. „Důvod je jasný, moje listopadová sedmdesátka. A když už k nějakému datu ukončit koncertní činnost, tak teď, když je nejvyšší čas,“ vysvětlila.

Rottrová, která je v současné době na dovolené v Torontu, zdůraznila, že za jejím rozhodnutím, k němuž se odhodlala před třemi měsíci, nejsou zdravotní důvody. Nevyloučila, že by v budoucnosti mohla vystoupit na nějaké charitativní akci nebo jako host něčího pořadu, ale se svou koncertní činností končí.

Naposledy ji tak mohou její fanoušci slyšet při pozdimním turné, které zahájí 19. října v Žilině a zakončí 8. prosince v pražské Tesla Aréně. Její poslední turné navštíví velké haly v 15 městech v Čechách i na Slovensku. Mimo jiné zazpívá v Českých Budějovicích, Pardubicích, Brně, Bratislavě, Košicích, Ostravě, Zlíně či Plzni.

Video Rozhovor s Vojtěchem Lindaurem
video

Rozhovor s Vojtěchem Lindaurem

„Ona měla vždycky velkou míru vkusu, takže jestli se tak rozhodla, jistě dost dobře věděla, co dělá. Myslím si, že zvyšovat návštěvnost svých koncertů oznámením o konci kariéry, jistě nemá zapotřebí. Čím byla pro mne, jako zpěvačka hodnotná, tak nejenom tím, že vnesla do české kotliny soulový zvuk, ale i tím, že později, v 70. letech, kdy už to bylo opravdu všechno hrozné, vydávala velmi slušné desky, a také uvedla do české populární hudby Jarka Nohavicu, i když zatím jako textaře,“ řekl k odchodu Marie Rottrové hudební publicista Vojtěch Lindaur.   

Za svou kariéru Rottrová nazpívala přes 600 písniček. Na podzim u příležitosti jejích 70. narozenin vyjde velká kolekce se všemi jejími alby. Něčeho takového se v Česku zatím dočkal pouze Karel Gott.

0Rottrová, kterou hudební kritici oceňují jako zpěvačku s nezaměnitelným hlasovým zabarvením, kvalitním hudebním frázováním a citem pro vkusný repertoár, začínala kariéru v šedesátých letech v ostravských kapelách Samuel, Majestic a Flamingo (později Plameňáci). První dlouhohrající desku se skupinou Flamingo vydala Rottrová v roce 1970, zpívala na ní s Petrem Němcem.

Po jejím úspěchu spolupracovala se všemi velkými tanečními orchestry oné doby a textaři. Z domácích autorů považuje za stěžejní spolupráci s Jaroslavem Wykrentem. V osmdesátých letech přesídlila do Prahy, kde nyní žije se svým partnerem. Přesto je s rodnou Ostravou stále spojována.

0Desky Rottrové se většinou velmi dobře prodávají; například za rok 2007 obsadila za prodej vyšší než 8 600 kusů tehdy čtyři roky starého alba Všechno nejlepší druhou příčku v cenách Deska roku. Loni v listopadu zpěvačka pokřtila své retrospektivní album Osud mi tě přál s hity, jejichž texty napsala Jiřina Fikejzová. Zároveň převzala zlaté album za prodej 8 000 nosičů předloňského alba Stopy, které je její první studiovou nahrávkou po osmi letech.

V poslední době úzce spolupracovala s Vítem Sázavským a Zdeňkem Vřešťálem ze skupiny Neřež. Velké nadšení vyvolalo loňské vystoupení Rottrové v jednom z festivalových stanů na Rock for People, kde jejím hitům aplaudovaly tisíce lidí, přestože mezi nimi byli příznivci rocku, punku a jiných popu více či méně vzdálených stylů.

Letos v březnu, v roce svých sedmdesátých narozenin, které připadají na 13. listopadu, připravila Rottrová kompilační album s téměř sedmi desítkami písní. Výběr s názvem Zlatá kolekce 1968/2010 na třech CD přináší skladby od ostravských začátků populární interpretky až po současnost. Posluchači zde naleznou převzaté zahraniční melodie jako Kůň bílý, Dívka, která spí jen tak či Lásko, voníš deštěm i skladby domácích autorů od starších hitů jako Lásko… až po píseň Žaluzie z předloňského alba Stopy.


Na konci minulého týdne ukončila svou pěveckou kariéru také zpěvačka Hana Hegerová. Popřela, že by za jejím rozhodnutím byly vážné zdravotní problémy. Chce se prý zbavit stresu. Šansoniérka již předtím zrušila své chystané podzimní turné včetně koncertu k vlastním osmdesátinám. Jako důvod byly uváděny zdravotní potíže. Ukončení své činnosti minulý týden oznámila i skupina Psí vojáci, jež patří k nejvýznamnějším souborům české hudební scény vzešlým z undergroundu.