Bez Pythonů o Pythonech: Komedie BBC o Životě Briana

Londýn - Televize BBC natočila snímek o jedné z nejznámějších britských komedií Život Briana. Komedie skupiny Monty Python z roku 1979 o Brianu Cohenovi, který byl omylem považován za mesiáše, se stala jedním z nejúspěšnějších britských filmů roku té doby, vyvolala ale také řadu kontroverzí a zákazů.

Film Holy Flying Circus, který bude BBC vysílat na podzim, režíroval Owen Harris a napsal jej Tony Roche. Harris režíroval například seriál Misfits, zatímco Roche napsal úspěšný komediální seriál z politického prostředí The Thick of It. Harris tvrdí, že Holy Flying Circus by měl být sám o sobě komedií. „Používá také animace, stejně jako Terry Gilliam ve filmech Monty Pythonů,“ řekl listu The Guardian. Klíčová scéna filmu - televizní debata o Životě Briana - je však dokumentárním záznamem skutečnosti.

Krátce po premiéře v listopadu 1979 se John Cleese a Michael Palin z Monty Pythonů objevili v televizní debatě se známým novinářem a satirikem Malcolmem Muggeridgem a biskupem ze Southwarku Mervynem Stockwoodem, kteří film ostře napadli a označili ho za útok na křesťanství. Muggeridge prohlásil, že to je „odporný“ film „desátého řádu“, zatímco biskup naznačil, že členové Monty Pythonů jsou „mentálně nedostateční“. 

Během debaty se ukázalo, že oba kritici neviděli začátek filmu a domnívali se, že je skutečně o Ježíšovi. Z úvodu filmu je přitom patrné, že Brian Cohen se narodil několik dveří vedle Ježíše a bibličtí tři králové se k němu dostali omylem. „Dali si dobrý oběd a pak přišli na projekci pozdě,“ poznamenal později uštěpačně Terry Jones, který Život Briana režíroval.

Tato debata je jakýmsi vyvrcholením i nového filmu. „Dá se říci, že Holy Flying Circus je komediální obdobou snímku Duel Frost/Nixon, který byl ale víc dokumentární, zatímco my jsme hraví. Ale debata samotná je zaznamenaná slovo od slova podle skutečnosti,“ řekl režisér Harris. „Nevím, jestli si to diváci uvědomí, protože některé výroky jsou dost mimořádné.“

Holy Flying Circus je prvním pokusem o dramatizaci kariéry šestice Monty Pythonů, která přinesla revoluci do britského humoru. Cleese hraje Darren Boyd, Palina ztvárnil Charles Edwards, zatímco Steve Punt hraje Erika Idlea, Rufus Jones pak Jonese. Phil Nichol vystupuje jako Gilliam a Tom Fisher jako Graham Chapman, jenž na konci osmdesátých let podlehl vzácné formě rakoviny. „Nevím, co si originály budou o výsledku myslet, protože uvidí film poprvé, až když půjde v září na obrazovky,“ poznamenal režisér Harris.

0Život Briana byl kasovním úspěchem. Byl čtvrtým finančně nejúspěšnějším britským filmem roku 1979, kdy byl také nejnavštěvovanějším britským filmem v USA. Málem však nebyl natočen, protože společnost EMI Films se na poslední chvíli lekla námětu. Život Briana finančně zachránil bývalý člen Beatles George Harrison, který vstoupil do filmu jako producent a měl v něm epizodní roli.

Současně se však stal terčem kritiků, kteří byli pobouřeni údajnými urážkami křesťanství. Film byl několik let zakázán v Irsku a v řadě měst v Británii. Poslední z těchto zákazů ve městě Torbay byl zrušen až před třemi lety.