Meda Mládková věnuje svou sbírku nadaci

Praha - Sběratelka a mecenáška umění Meda Mládková věnuje Nadaci Jana a Medy Mládkových rozsáhlou uměleckou sbírku, která je nyní umístěna v Sovových mlýnech v Praze. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS), kterého Mládková požádala o zajištění všech dědických náležitostí, má soubor středoevropského moderního umění hodnotu více než 100 milionů korun.

Mládková, která v září oslaví dvaadevadesáté narozeniny, má americké občanství. V případě jejího úmrtí by tak její majetek mohl připadnout USA. Podle Pospíšila by se to týkalo také části sbírek, které jsou vystaveny v Muzeu Kampa. Konkrétně sbírky středoevropského umění, kterou Mládková shromažďovala se svým manželem Janem. „Rozhodla se, že sbírku, která je v současné době v Sovových mlýnech, daruje nadaci,“ řekl Pospíšil s tím, že se na přání Mládkové stal členem správní rady nadace. „Je to od ní obrovské gesto, velkorysý krok. Díla tak zůstanou českému národu,“ zdůraznil.

Sbírka je svou strukturou zcela unikátní

Sbírka obsahuje české, slovenské, polské, maďarské a jugoslávské umění především šedesátých a sedmdesátých let. Některé kolekce jsou rozšířeny také o mladší autory. Nejrozsáhlejší je kolekce českého a slovenského umění, která obsahuje soubory obrazů, soch, objektů, kreseb a grafických listů od významných představitelů generace nastupující koncem padesátých a počátkem šedesátých let.

Podle ředitele nadace Jiřího Lammela v ní je například práce Krajina s věčnem od Karla Malicha, kterou teoretici umění označují za jednu z nejdůležitějších plastik českého umění 20. století. Dále sbírka obsahuje černobílé struktury od Zdeňka Sýkory, jednoho z nejvýznamnějších českých výtvarných umělců, nebo sochy celosvětově uznávané polské sochařky Magdaleny Abakanowiczové.

Rozloučení s malířem Zdeňkem Sýkorou, který zemřel 12. července ve věku 91 let, uspořádalo 20. července pražské Museum Kampa. Na jeho počest připravilo výstavu z jeho díla. Na snímku sběratelka, mecenáška umění a provozovatelka muzea Meda Mládková (vlevo) a manželka Zdeňka Sýkory Lenka.
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Další část umění, které je v muzeu na Kampě vystaveno, již na konci 90. let Mládková věnovala hlavnímu městu. Jde především o soubor děl Františka Kupky a Jiřího Koláře. Nadace za to dostala na 99 let do užívání Sovovy mlýny.

Přežije-li kultura, přežije národ

Mládková žila dlouhá léta v zahraničním exilu, vždy se ale cítila být českou vlastenkou. Za vlastní si vzala heslo „přežije-li kultura, přežije národ“. Spolu s manželem Janem se věnovali shromažďování výtvarných děl českých autorů 20. století. V USA také zorganizovala řadu výstav českých a slovenských umělců. Nákupy prý manželé financovali z peněz Jana Mládka a z prodeje domu ve Washingtonu.

Mládková by ráda muzeum na Kampě rozšířila o Werichovu vilu. S Prahou 1 se již před lety nadace dohodla na budoucí smlouvě, nikdy ale nebyla uzavřena. Novému vedení radnice se některé pasáže ze smlouvy nelíbí, nájem vily chce například zkrátit ze 40 let na 15. Mládková s tím nesouhlasí. Do parku na Kampě také chtěla umístit sochy, vedení městské části se ale postavilo proti.