Den architektury s architekty ve dvaceti městech

Praha - Exkurze do Národní technické knihovny, cyklovýprava po nejvýznamnějších staveništích současného Brna nebo výlet za dílem architekta Michala Sborwitze - to je jen zlomek akcí, které bude počátkem října hostit dvacítka českých a moravských měst. Tamní ikonické stavby či zajímavosti lokální architektury zájemcům představí současní tuzemští architekti.

Světový den architektury se každoročně koná první pondělí v říjnu. Letos datum oslav vychází na 3. října, část akcí se nicméně bude konat již předchozí den v neděli 2. října.

Exkurzí, přednášek a komentovaných procházek po městech napříč Českou republikou se zhostí řada uznávaných architektů a teoretiků architektury, například Jaroslav Wertig, Pavel Nasadil, Roman Brychta, Petr Lešek či Ondřej Císler. Do projektu se zapojilo hlavní město, Brno či Olomouc, ale například i pětitisícová Liboc.

„Obyvatelé těchto míst budou mít příležitost znovuobjevit své město. A to díky architektům, kteří se zde třeba i narodili. Místní provedou po zajímavých a osobitých stavbách současné architektury a upozorní je na krajinné a urbanistické souvislosti či zvláštnosti,“ uvedla za organizátory Pavlína Svatoňová.

Marcela Steinbachová, iniciátorka akce: „Zajímají nás výjimečné stavby a genius loci daného místa. Snažíme se ukázat výjimečné stavby industriálního či hospodářského charakteru, stejně jako poukázat na nezdařilé realizace a necitlivé městské zásahy.“


Pražané budou moci metropoli blíže poznat například v rámci prohlídky tří domů určených pro vzdělávání. Základní školu Bílá, Fakultu architektury ČVUT a Národní technickou knihovnu přítomným okomentuje architekt Ondřej Císler. Pro sportovní nadšence je připravena exkurze na kolečkových bruslích za významnými prvorepublikovými a současnými vilami na Břevnově, další akce se pak věnují například pražské Letné, proměnám Vysočan či okolí Botiče.

Letecký pohled na centrum Brna
Letecký pohled na centrum Brna

O několik set kilometrů dál se v Ostravě bude konat například výlet za dílem architekta Michala Sborwitze, místní se budou moci zúčastnit i prohlídky kontroverzní novostavby Přírodovědecké fakulty. „V Brně pak bude k dispozici cyklovýprava po nejvýznamnějších staveništích či netradiční architektonický běh,“ doplnila Svatoňová.

Podrobnější program bude upřesněn na stránkách sdružení Kruh. Procházky a exkurze jsou zcela zdarma.