Pina, jak se jednoduše film známého německého režiséra o jeho krajance jmenuje, využívá 3D technologii především pro vtáhnutí do tanečních scén. Hraný snímek s podtitulem „Tančeme, tančeme, jinak jsme ztraceni“ byl ve světové premiéře uveden na Berlinale, možnost ho vidět měli i návštěvníci festivalu v Karlových Varech.

Reportáž Jiřího Svobody
Reportáž Jiřího Svobody
Studio 6, 8.9.2011
Rozhovor s Martou Lajnerovou
Kromě Bausch představí Festival tanečních filmů i další choreografy. „Ať už půjde o filmová zpracování jejich choreografií, nebo dokumenty o jednotlivých osobnostech či jejich dílech, vždy snímky na velkém plátně nabídnou nejen nezapomenutelnou podívanou - dynamické scény, technicky dokonalý tanec, skvělou hudbu, ale také špičkovou filmařskou práci,“ přislíbila ředitelka přehlídky Marta Lajnerová.
Do programu byl zařazen například snímek Passion – Last Stop Kinshasa. Film sleduje derniéru slavné inscenace Pitié belgického choreografa Alaina Platela, která se odehrála v „pekle světa“, konžské Kinshase.
Dílo choreografky Sashy Waltz představí dva filmy. V projektu Dialoge 09 – Neues Museum osidluje spolu se sedmdesáti tanečníky, hudebníky a zpěváky prázdné prostory čerstvě zrekonstruovaného Nového muzea na berlínském Muzejním ostrově. Druhým projektem je inscenace Purcellovy barokní opery Dido a Aeneas.
Snímek Sny uprostřed Babylonu zachycuje osobnost a práci vlámského choreografa Sidi Larbi Cherkaouiho, kterého mohli vidět letos diváci festivalu Tanec Praha v představení s osmnácti šaolinskými mnichy.
Festival tanečních filmů se koná v pražských kinech Atlas a Světozor od 8. do 11. září. Ozvěny s vybranými snímky dolehnou na podzim do několika českých měst, přesný program ozvěn ještě bude doplněn.