Matematika může být drama

Praha – Po adaptacích filmů Vše o mé matce od Pedra Almodóvara nebo Prolomit vlny od Larse von Triera zařadila Městská divadla pražská na svůj repertoár další inscenaci, kterou mohou diváci znát z filmových pláten. Na rozdíl od předchozích titulů ale bylo matematické drama Důkaz nejprve divadelní hrou, teprve pak filmem.

Zdroj: Městská divadla pražská Autor: Alena Hrbková

Hra, za niž její autor David Auburn získal Pulitzerovu cenu, se stala předlohou úspěšného filmu s Anthonym Hopkinsem a Gwyneth Paltrowovou v hlavních rolích v roce 2005. Paltrowové, představitelce dcery význačného matematika, jehož genialita se k stáru proměnila v šílenství, role vynesla nominaci na Zlatý glóbus.

V Divadle Rokoko, na jedné ze scén Městských divadel pražských, se Důkaz od filmového zpracování v mnohém liší. „Film mě inspiroval v některých věcech, ale v některých jsem sama cítila, že bych je udělala jinak. Takže jsem se snažila od snímku úplně oprostit a přistoupit ke hře s čistým štítem,“ říká například Veronika Kubařová, která ztvárnila roli matematikovy dcery.

  • Martin Písařík a Stanislava Jachnická
    Martin Písařík a Stanislava Jachnická autor: Alena Hrbková, zdroj: Městská divadla pražská
  • Veronika Kubařová a Martin Písařík
    Veronika Kubařová a Martin Písařík autor: Alena Hrbková, zdroj: Městská divadla pražská

Zoufalé hledaní nepopiratelného, jediného a nezpochybnitelného důkazu ústí v Auburnově hře v poznání, že i kdyby se všechno na světě dalo spočítat a převést na numerické hodnoty, vždycky zůstane ještě něco nevysvětlitelného. "Text Důkazu nabízí nekonečné množství interpretací a naše interpretace, i když ve vnějších prostředcích není nikterak efektní, jde ve vnitřním podání mnohem více do hloubky a je velice osobitá," domnívá se dramaturgyně Věra Mašková.

Představení se proto zaměřuje především na subtilní rošádu uvnitř hrdinů: Kde je hranice bláznovství? Co všechno jsme schopni obětovat bližním? Jak se pereme se strachem v nás samých?

Video Reportáž Ondřeje Moravce
video

Reportáž Ondřeje Moravce

Osobitý ráz dodává inscenaci živý hudební doprovod, o který se postaral Martin Písařík. Kromě něho a Veroniky Kubařové se ve hře objeví Oldřich Vízner a Stanislava Jachnická. Režie se ujal Ondřej Zajíc. První premiéru nové divadelní sezony Městských divadel pražských mohou diváci vidět tento měsíc ještě 12. a 19. září.

V září bude mít v MDP premiéru další adaptace, tentokrát literární předlohy – pro scénu Divadla ABC nastudoval Peter Gábor stejnojmennou hru podle románu Gabriela Garcíi Marqueze Sto roků samoty. Hlavní role ztvární Jitka Smutná, Vladimír Čech a Jan Vlasák.