The Lady, to je Su Ťij

Toronto – Filmový festival v Torontu uvedl premiéru nejnovějšího filmu francouzského režiséra Luca Bessona. Dlouho očekávaný snímek s názvem The Lady je inspirovaný životem barmské disidentky Aun Schan Su Ťij. Snímek slibuje velké emoce a náročnou výpravu.

„Su Ťij bojuje za demokracii ve své zemi. Obětuje jí všechno - lásku, děti, celý svůj život. Můj film by měl divákům připomenout, jaké máme štěstí, že žijeme ve svobodné zemi,“ upozorňuje režisér Luc Besson. Bessonovo líčení osudu barmské nositelky Nobelovy ceny za mír a jejího britského manžela ale kritika přijala spíš chladně. Režisérovi vytýkají hlavně přílišné zaujetí milostným příběhem.

„Na první pohled mi bylo jasné, že politické souvislosti jsou ve filmu jen kulisa. Jde o příběh muže a ženy, kteří se hluboce milují a také navzájem podporují. Oba od začátku tuší, že si Su Ťij bude muset vybrat mezi láskou a svou vlastí. Vrátí se do Barmy a rozhodne se v zemi stůj co stůj zůstat, i když ví, že už svého těžce nemocného manžela nikdy neuvidí,“ doplnila představitelka hlavní role Michelle Yeoh, jež má nyní do země zakázaný přístup.

Video Reportáž Terezy Radvákové
video

Reportáž Terezy Radvákové

Jak napovídá název filmu, Su Ťij je známá pod přezdívkou The Lady, protože se její jméno v Myanmaru nesmí vyslovit. Minulý rok byla na opakované výzvy OSN propuštěna z domácího vězení, kde střídavě strávila patnáct let. Režisér Luc Besson měl podle svých slov možnost potkat Su Ťij v době, když už měl film natočený. „Setkání mě hluboce zasáhlo. Je to ta nejkrásnější žena, jakou jsem kdy viděl,“ řekl.