Bořek Šípek vystavuje díla svých studentů

Praha - Výtvarník a architekt Bořek Šípek společně se svými studenty z Technické univerzity v Liberci představil práce netradičního ateliéru Environmental design, jež v sobě propojuje architekturu a industriální design. Návrhy veřejných prostor, modely, fotografie, videa a další objekty sahají až do nejvyšších pater Novoměstské radnice v Praze. Setrvají tam až do konce října.

Expozice nese název Třistašedesát stupňů a čítá desítky prací a projektů, pod nimiž jsou podepsáni studenti z ateliéru, který před šesti lety vznikl na fakultě umění a architektury při Technické univerzitě v Liberci. Právě tamní děkan, český architekt a výtvarník Bořek Šípek, je iniciátorem vzniku ateliéru. Kromě něj v Liberci působí i známý český kameraman Jaroslav Brabec.

„Snažil jsem se vyplnit škvíru, která je mezi architekturou a designem. Expozice představuje nejlepší práce našich studentů za uplynulých šest let,“ řekl Šípek, který ateliér přiblížil na příkladu z praxe: „Zaobírat se funkčností parku pro architekty často není tak zajímavé jako postavit dům. Na tyto zakázky přitom designéři často ani vůbec nedosáhnou.“

Výstava prací studentů Bořka Šípka
Výstava prací studentů Bořka Šípka

Mezeru mezi oběma obory mladí designéři a architekti zaplnili například návrhem městského mobiliáře, instalacemi ve veřejných prostorách či návrhem stylového křesla pro premiéra, na kterém se „nedá sedět“. Některé vystavené studentské práce pak nesou podobu třeba designových nálepek, které pomáhají slabozrakým při orientaci v terénu, jiné pak zas reflektují současné společenské a politické dění - například spojením exprezidenta Václava Havla a současné hlavy státu Václava Klause v jediného muže.

Cílem expozice je ukázat veřejnosti a zejména pak mladým studentům, co ateliér nabízí a co jeho studenti vytvářejí. Uplatnění podle Šípka nacházejí například v kreativních a poradních týmech na ministerstvech či ve městech.

Výstava prací studentů Bořka Šípka
Výstava prací studentů Bořka Šípka

„Obdobný ateliér funguje již deset let v Nizozemsku, kde slaví velký úspěch. Studují na něm mladí lidé z celého světa, včetně Japonska či Spojených států. Rádi bychom se v Liberci dostali do podobné pozice,“ dodal Šípek.

Výstava Třistašedesát stupňů bude na Novoměstské radnici do 30. října. Zároveň bude součástí letošního ročníku Designbloku, který začne již 4. října.