Autorská dvojice Merta a vítr

Praha – Vladimír Merta vystavuje v pražské galerijním prostoru Roxy/NoD své obrazy, které vznikly bez jediného tahu rukou. K rozpohybování štětců totiž Merta používá vítr. Představovaný koncept nazvaný Malby větrem rozvíjí v posledních čtyřech letech.

Projekt realizoval Merta na různých místech, na nichž zavěsil štětce nad papírem nebo plátnem a nechal vítr – k němuž přistupuje jako k věrnému společníkovi, kterého nemusí vodit za ruku – „tvořit“. „Nejde jen o to, pověsit štětec do větru. Je to určitý způsob myšlení, něco jako východní kaligrafie,“ upozorňuje kurátor výstavy v NoD Jiří Machalický.

Výsledkem „malování větrem“ jsou malby a kresby, z nichž každá je originál. Záleží na síle, rychlosti a změnách směru větru, zda vítr vytvoří jemné linie, nebo divokou změť. Proces této pozoruhodné tvorby mohou návštěvníci vidět na výstavě na videozáznamu.

Video Reportáž Ondřeje Moravce
video

Reportáž Ondřeje Moravce

Prohlédnout si Mertovu tvorbu lze v galerii do pátku 16. září. Je možné, že výtvarník se příště představí jiným, ale podobným projektem – kromě větru totiž experimentuje i s vodou. A do budoucna plánuje do malování zapojit postupně všechny živly.