Hrůša povede operu v Kodani

Kodaň/Praha - Třicetiletý český dirigent Jakub Hrůša se stal novým hudební ředitelem opery kodaňského Královského divadla. V současné době působí jako hudební ředitel britského operního projektu Glyndebourne on Tour a šéfdirigent u Pražské komorní filharmonie (PKF). Umělecký ředitel opery Keith Warner označil Hrůšu za „perfektního člověka“ pro tuto práci.

„Královská dánská opera mě na tři roky jmenovala generálním hudebním ředitelem počínaje sezonou 2013/2014. Do té doby se stávám designovaným hudebním ředitelem,“ uvedl v prohlášení Hrůša. Dodal, že tento post získal v mezinárodním výběrovém řízení, kterého se zúčastnilo téměř 150 zájemců.

Role hudebního ředitele bude v následujících letech pro operu Královského divadla klíčová, uvádí tiskové prohlášení této instituce. Bude mít na starosti dohled nad hudebními standardy, poradenstvím a plánováním. Pro každou sezonu se počítá, že bude řídit nejméně dvě opery a koncert.

Jakub Hrůša
Jakub Hrůša

Hrůša je považován za jednoho z nejvýraznějších dirigentů mladé české generace. Je odchovancem Jiřího Bělohlávka, který se příští rok v září ujme šéfdirigentské funkce v České filharmonii.