Archu rozduní obří japonské bubny

Praha - Unikátní interaktivní projekt, který nabídne široké veřejnosti neotřelý hudební zážitek, připravilo Divadlo Archa. Během dvoudenního hostování probíhá v Arše hudební workshop pod vedením špičkových japonských hráčů na bubny taiko. Dětští a dospělí účastníci dílny mají příležitost vytvořit si vlastní hudební nástroje - bubenící si z Japonska na Evropské turné přivezli celou tunu surového bambusu.

Divadlem Archa znějí v těchto dnech dunivé rytmy obřích japonských bubnů taiko. K vidění a poslechu jsou japonské hudební skupiny Ondekoza a Bamboo Orchestra. V Praze představí svůj nejnovější společný projekt Hudba a rytmy Tokia. Součástí dvoudenního hostování je i hudební dílna pro děti i dospělé.

„Kdybych to měl srovnat s tím, co jsme v Praze již viděli, vždycky to byly spíš takové show, pop, kdežto Ondekoza skutečně hrají na bubny hudbu, která je na jednu stranu tradiční, na druhou stranu propojená s komunitou, protože to vždycky bylo komunitní umění. Vedle toho propojují tradiční japonské umění se soudobou hudbou. Je to zážitek,“ popisuje ředitel divadla Archa Ondřej Hrab.

Interaktivní program vedou sami japonští hudebníci, kteří se po loňském africkém turné vydali i do Evropy. Dětští a dospělí účastníci dílny si mohou vytvořit vlastní hudební nástroje - hudebníci si z Japonska na evropské turné vezou celou tunu surového bambusu. Dílna je určena dětem, jejich rodičům, studentům uměleckých škol, hudebním profesionálům a všem, kdo mají zájem se seznámit s tradičním způsobem výroby hudebního nástroje z bambusu a hry na něj. Je možnost si zahrát na ozvučná dřívka, flétny či bambusové bubínky.

„Prameny hudby taiko jsou ve svatyních a v chrámech, protože vždycky patřila k tradičním slavnostem. Lidé v Japonsku se radovali a snažili se tu radost nějakým způsobem zvnějšnit. Právě přenesení na blánu bubnu je jedním z úžasných prostředků, jak toho docílit,“ dodává Robin Heřman z Česko-japonské společnosti s tím, že taiko má i úžasný rehabilitační účinek.