Přes osud Voskovce o údělu emigrantů

Praha – Do české distribuce vstupuje zajímavý film, který vznikl ve spolupráci společnosti Rudinska Film a České televize s názvem Můj otec Voskovec. Dokument přibližuje osobní život a uměleckou kariéru Jiřího Voskovce od jeho příchodu do Spojených států v roce 1950 až po jeho úmrtí v roce 1981. Film je vyprávěn z pohledu jeho mladší dcery Gigi, která s otevřeností hledá úplný a konzistentní obraz svého otce Jiří-George Voskovce, jenž ji adoptoval, aby se jí posléze i s její sestrou vzdal.

„Linkou celého filmu je úvaha o americkém snu a rozdílu mezi Evropou a Amerikou. Ptáme se, jaký je úděl emigranta v Americe a jakou má český umělec šanci uspět za velikou louží? Vezmeme-li v úvahu jazykovou bariéru – nikdy se nezbavil výrazného slovanského akcentu, uvážíme-li Voskovcův věk (45 let), kdy přišel do USA, aby začal úplně znovu, zatímco za sebou nechal kariéru přetrženou válkou a ukončenou částečně z vlastního rozhodnutí,“ říká autorka filmu Libuše Rudinská. 

Video Můj otec George Voskovec
video

Můj otec George Voskovec

Můj otec George Voskovec

Nový týden začínáme pozvánkou do kina. Na dokumentární film, který vypráví životní příběh uměleckého partnera Jana Wericha, Jiřího Voskovce - "Můj otec George Voskovec". Film natočila režisérka Libuše Rudinská. Průvodkyní životem Jiřího Voskovce od příchodu do Ameriky v roce 1950 až do jeho smrti se stala jeho dcera Gigi Voskovcová Gotfriedová.

Reportáž Maria Kubaše

Události, komentáře o dokumentu o J. Voskovci

V České republice se všeobecně Voskovcův život v USA hodnotí jako úspěšný. Dokument Rudinské však akcentuje problémy a těžkosti, které musel překonávat nejen Voskovec, ale i další emigranti, hledající za oceánem svůj americký sen. Málokdo ví, že Jiří Voskovec se po příchodu do USA v roce 1950 ocitl v nedobrovolné internaci na Ellis Islandu, neboť přišel do země v době, kdy v McCarthyho Spojených státech vrcholí hon na komunisty. Povolení ke vstupu do země získal jen díky přímluvě respektovaných Čechoslováků, jakými byl například Ferdinand Peroutka.

Téma hořkosti a těžkosti údělu emigranta ve filmu přibližuje i Miloš Forman a rumusko-americký divadelní režisér Andrei Serban. Oba se s Voskovcem dobře znali. Voskovcovo soukromí pak přibližuje jeho druhá žena, Christine Voskovec-McKeown, jejíž výpověď se autorce filmu ještě podařilo zaznamenat.

Z dokumentu Libuše Rudinské Můj otec Voskovec
Z dokumentu Libuše Rudinské Můj otec Voskovec

Průvodkyní filmu je Voskovcova mladší dcera Gigi Voskovec-Gotfried. Důležitými informacemi pak celek doplňují Jiří Planner a jeho žena Jana, kteří byli nejbližší Voskovcovi přátelé a zažili s ním poslední léta jeho života, a dále Josef Lustig, který s Voskovcem spolupracoval ke konci jeho života.

Můj otec Voskovec: scénář a režie filmu: Libuše Rudinská, komentář čte Miloslav Mejzlík. Ve filmu vystupují: Gigi Voskovec-Gotfried, Christine Voskovec, Václav Havel, Miloš Forman, Andrei Serban, Jana a Jiří Plannerovi, Slávka Peroutková aj.