Jihlavský festival přivítá perzekvované filmaře

Jihlava – Letošní 15. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě se připojil k protestům za propuštění významného íránského režiséra Džafara Panahího. Filmaře režim odsoudil k šesti letům domácího vězení a k zákazu natáčení. Na jihlavské přehlídce bude v české premiéře uveden Panahího snímek s názvem Tohle není film.

Džafar Panahí dostal svoji filmovou výpověď do Evropy zapečenou v koláči. Snímek poprvé viděli diváci v Cannes. „Měli jsme natočenou třetinu filmu, když vtrhla razie, zabavili všechno a pak začaly problémy. Na dvacet let mi zakázali točit,“ uvedl Panahí. „Je třeba upozorňovat na to, že součástí umělecké výpovědi je i kritika a kritická mysl a že politické režimy by neměly umělce perzekvovat, že by měly naopak naslouchat tomu, jak umělci vidí současnost,“ myslí si ředitel jihlavského festivalu Marek Hovorka.

Problémy s cenzurou v době frankistické diktatury měl i režisér Basilio Martín Patíno. Subjektivní zobrazení každodennosti v nacistickém režimu se do tehdejších kin nikdy nedostalo. Zakladatel moderního španělského dokumentu uvede své filmy v Jihlavě osobně a oslaví tady své 81. narozeniny.

Video Reportáž Pavly Sedliské
video

Reportáž Pavly Sedliské

Letošní 15. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava 2011 se uskuteční 25. až 30. října. Je největší svého druhu ve střední a východní Evropě a patří mezi nejvýznamnější kulturní akce Kraje Vysočina.