Zemřel humorista Bedřich Zelenka

Praha - Po krátké nemoci zemřel dnes ráno v jedné z pražských nemocnic ve věku 89 let humorista, publicista a někdejší televizní i rozhlasový dramaturg Bedřich Zelenka. Loni Zelenka převzal od nadace Život umělce za svou celoživotní práci cenu Senior Prix. Proslavil se zejména jako autor populárního Hlustvisiháka; dnes už klasických zábavných scének s omezeným troubou, který má funkci, nic nechápe a neví, že nic neví.

0Nejprve v nich byl Lubomír Lipský natvrdlým vrátným, do jehož rajónu zavítal návštěvník s neobvyklým jménem. V průběhu času se naopak Lipský stal Hlustvisihákem a toto jméno se stalo synonymem komické nechápavosti. Úkolem partnerů Miroslava Homoly nebo Jiřího Líra bylo zkoušet, zda zabedněný Hlustvisihák pochopí prosté sdělení, které se mu snaží říci.

„Těžko se dalo předvídat, co se z této scénky stane. Inspiraci jsem v 70. letech čerpal z maďarského textu. Nakonec jsem jich napsal téměř padesát k různým příležitostem,“ řekl tehdy Zelenka. Nemyslel si, že by to v dnešní době měli humoristé snadnější, i když jim za minulého režimu znepříjemňovali život cenzoři.


Bedřich Zelenka se narodil 3. prosince 1921 v Kralupech nad Labem.

Vystudoval obchodní akademii, nastoupil na dráhu úředníka a jako kulturní referent začal přispívat do humoristického týdeníku Dikobraz. Jeho spolupráce s televizí se později změnila v redaktorské a dramaturgické působení v tomto médiu. Začátkem 60. let přešel do Čs. rozhlasu, jemuž zůstal věrný až do důchodu v roce 1981.

Zelenka publikoval knižně několik sbírek anekdot a v polovině 90. let vydal vzpomínkovou knihu Capitolky ze života mého. Drobné aktivity měl i v kinematografii; poskytl například náměty k satirickým komediím Konec jasnovidce a Každá koruna dobrá z roku 1957 a 1961. Na plátně se jeho vysoká hubená postava objevila v epizodních rolích ve snímcích Mezi nebem a zemí Zdeňka Podskalského, Hlavní výhra Iva Nováka a Čtyři vraždy stačí, drahoušku, kterou Oldřich Lipský natočil v roce 1970. Větší roli ztvárnil Zelenka v komedii Otakara Fuky Samorost u roku 1983.

B. Zelenka / Capitolky z mého života
B. Zelenka / Capitolky z mého života

Za dvě desítky let své redakční činnosti Zelenka napsal a interpretoval několik stovek scének, střízlivý odhad je přibližně 400. Kromě textů, které si psal „na tělo“, byl autorem velkého množství pořadů, které připravil pro jiné interprety, řadu z nich moderoval. Podílel se na přípravě oblíbených pořadů Večery pod svíčkou, Šestý den je sobota, Kolotoč, Směska, Co s načatým večerem a Sedm jednou ranou. Od roku 1962 se stal pravidelným přispěvatelem do silvestrovských rozhlasových estrád.

S půvabným smyslem pro sebeironii zformuloval Bedřich Zelenka svou stručnou charakteristiku: „Vyšel jsem z chudičkých poměrů. Dík celoživotní houževnaté píli a pracovitosti jsem se do nich zase dostal.“